W dzisiejszych czasach coraz bardziej wyrafinowane nogi protetyczne mają różne kształty i rozmiary z różnymi akcesoriami, a osoby po amputacji mogą uzyskać dość naukowy pogląd na temat. Oto pięć mniej znanych rzeczy na temat protetycznych nóg od osób z wiedzy.

Kiedy stajesz się osobą po amputacji, od razu otrzymujesz nogę?

Po amputacji kończyna resztkowa (lub kikut, jaki preferuje wiele osób po amputacji) może być bardzo wrażliwa. Fizjoterapeuci i lekarze zalecają jak najszybciej wstać i chodzić, aby zwiększyć siłę i zatrzymać obrzęk.

Aby to osiągnąć, osoby po amputacji mogą poczuć smak sztucznej kończyny podczas korzystania z nadmuchiwanego wspomagania chodu przeznaczonego do częściowego obciążania. Pozostała kończyna przechodzi w urządzenie przypominające klatkę, która jest następnie przepompowywana powietrzem w celu utrzymania go w miejscu.

Pozwala to nowym osobom po amputacji podjąć pierwsze kroki i dowiedzieć się, jak wygląda noga protetyczna, trzymając się najpierw prętów równoległych. Wielu twierdzi, że kiedy po raz pierwszy zobaczyli urządzenie, znane jako Pneumatyczna pomoc po amputacji po amputacji, sądzili, że wygląda jak staroświeckie urządzenie z pierwszej wojny światowej.

Czy osoby po amputacji mogą nosić wysokie obcasy?

Tak, ale ci, którzy chcą nosić obcasy, będą potrzebować nóg, które im na to pozwolą.

Noszenie takich butów może być trudne w najlepszych momentach, poproś o model wybiegu, więc noszenie obcasów przy pomocy protez nie jest łatwym zadaniem.

Obcasy przesuwają środek ciężkości do przodu i na protezę może to być trudne do kontrolowania i wymaga silnej stabilności rdzenia – szczególnie trudne podczas chodzenia po dwóch protezach.

Ale jak to możliwe, aby uzyskać cienki i kształtny but na wysokim obcasie, jeśli nie można w nim wepchnąć stopy? Istnieje przycisk, zwykle po wewnętrznej stronie nogi za kostkę, który można wcisnąć i przytrzymać podczas przesuwania stopy w górę iw dół, aż znajdzie się na właściwej wysokości. Puść przycisk, a stopa pozostanie w tej pozycji. Amputowane twierdzą, że mogą przechodzić przez rogi butów z prędkością węzłów.

Ogólny konsensus wydaje się, że chodzenie na szpilkach jest trudne, a więc mocniejszy but jak klin jest lepszy.

Czy mogę je nosić pod prysznicem?

Wiele elementów protezy jest wrażliwych na wilgoć. Dlatego większość osób po amputacji zdejmuje nogi z prysznica. Dzieje się tak dlatego, że nie jest dobrze, aby się zmoczyły, ale także dlatego, że niezwykle ważne jest utrzymywanie kikutów w czystości.

Niektóre osoby po amputacji wolą uprawiać sporty wodne lub pływać z protezami. Może to być spowodowane względami praktycznymi – na przykład łatwość dostania się do basenu lub chodzenia do morza – lub ze względów estetycznych, ponieważ niektórzy ludzie po amputacji czują się bardziej pewni siebie przy wyłączonych protezach.

Istnieją na to rozwiązania: są wodoodporne, szczelne pokrowce, które pasują na nogę i chronią protezę. Lub są dostępne kończyny, które są bardziej odpowiednie do wchodzenia do wody.

Jeśli na wodoodpornej nodze noszący ją użytkownik chce „kosmezy”, która sprawia, że ​​noga wygląda jak żywa, jest to możliwe, ale wypełniają się wodą. Aby temu przeciwdziałać, dziura jest umieszczona w tylnej części nóg, a podczas wychodzenia z wody gromadzenie się po prostu wypływa.

Czy możesz wziąć schody?

Stawy skokowe są pod kątem prostym w większości protetyki, trochę jak napinanie stóp. Z tego powodu chodzenie po schodach może być trudne lub bolesne i może uszkodzić pozostałą część nogi. Idąc w górę iw dół wzgórza lub zbocza, popychają osoby po amputacji do przodu i pochylają się w przód, co oznacza, że ​​tak dużą wagę należy przykładać do przodu stopy, jak to możliwe. Ponieważ wpływa to na środek ciężkości, niektóre osoby po amputacji muszą zachować szczególną ostrożność, aby zachować równowagę.

Roboty kostki są opracowywane, które pozwalają stawu skokowego, aby przejść z boku na bok, a także w górę iw dół w bardziej naturalny sposób.

Gdzie idą wszystkie stare nogi?

Wiele osób po amputacji zbiera zapasy protez przez lata, a niektórzy nie wiedzą, co z nimi zrobić. Kiedy stare zestarzeją się lub nie są używane, wiele nóg kończy się z tyłu szaf.

Niektórzy ludzie decydują się zrobić rzeczy ze swojej starej protetyki – lampy i stoliki do kawy są znane – podczas gdy inne mogą wyrzucić je do kosza nie wiedząc, że istnieją nawet opcje recyklingu.

Komponenty mogą zostać zwrócone do centrum protetycznego, aby można je było ponownie użyć, jeśli jest to odpowiednie. Lub stare protezy można przekazać na cele charytatywne, które rozdają je osobom po amputacji w innych krajach, gdzie nie są one tak łatwo dostępne. Są dezynfekowane i ponownie dopasowane do czyjejś kończyny.

W Wielkiej Brytanii używana proteza jest postrzegana jako zagrożenie biologiczne i nie może być ponownie użyta w UE.