Protetyczne nogi lub protezy mogą pomóc osobom z amputacjami nóg łatwiej się poruszać. Naśladują funkcję, a czasem nawet wygląd prawdziwej nogi. Niektórzy ludzie nadal potrzebują laski, chodzika lub kul, aby chodzić z protetyczną nogą, podczas gdy inni mogą chodzić swobodnie.

Jeśli masz amputację kończyny dolnej lub wkrótce będziesz miał protezę nogi, prawdopodobnie jest to opcja, o której myślisz. 

Nie każdy korzysta z protezy nogi

Podczas gdy wiele osób z utratą kończyn dobrze sobie radzi z protezami nóg, nie każdy jest dobrym kandydatem na protezę nogi. Kilka pytań, które warto przedyskutować z lekarzem przed wybraniem protezy nogi, to:

 • Czy jest wystarczająca ilość tkanki miękkiej, aby amortyzować pozostałą kość?
 • W jakim bólu jesteś?
 • Jaki jest stan skóry na kończynie?
 • Ile zakresu ruchu ma kończyna szczątkowa?
 • Czy druga noga jest zdrowa?
 • Jaki był twój poziom aktywności przed amputacją?
 • Jakie są twoje cele mobilności?

Rodzaj amputacji (powyżej lub poniżej kolana) może również wpływać na twoją decyzję. Na ogół łatwiej jest zastosować protezę nogi poniżej kolana niż protezę powyżej kolana. „Jeśli staw kolanowy jest nienaruszony, proteza nogi wymaga znacznie mniej wysiłku, aby się poruszać i pozwala na większą mobilność”, wyjaśnia Keszler.

Przyczyną amputacji jest również czynnik, ponieważ może wpływać na zdrowie resztkowej kończyny. Wasze zdrowie fizyczne i styl życia są również ważne do rozważenia. Jeśli na przykład nie byłeś zbyt aktywny i straciłeś nogę z powodu choroby naczyń obwodowych lub cukrzycy , będziesz miał więcej trudności z protezą niż z kimś, kto był bardzo aktywny, ale stracił kończynę w wypadku samochodowym.

Jeśli chodzi o amputację, każda osoba jest wyjątkowa. Decyzja o przejściu na protezę powinna polegać na współpracy między tobą a lekarzem.

Nogi protetyczne to nie jeden rozmiar dla wszystkich

Jeśli lekarz zaleci protezę nogi, możesz nie wiedzieć od czego zacząć. Pomaga zrozumieć, jak działają różne części protezy:

 • Sama proteza nogi jest wykonana z lekkich, ale wytrzymałych materiałów. W zależności od miejsca amputacji noga może mieć funkcjonalne stawy kolanowe i kostkowe.
 • Gniazdo jest precyzyjną formą resztkowej kończyny, która ściśle przylega do kończyny. Pomaga przyczepić protetyczną nogę do ciała.
 • System zawieszenia polega na tym, jak proteza pozostaje przymocowana, czy to poprzez odsysanie rękawa, próżniowe zawieszanie / odsysanie, czy też dalszą blokadę za pomocą sworznia lub smyczy.

Istnieje wiele opcji dla każdego z powyższych składników, każdy z własnymi zaletami i wadami. „Aby uzyskać odpowiedni typ i dopasowanie, ważna jest ścisła współpraca z protetykiem – relacja, którą możesz mieć przez całe życie”, zaleca Keszler.

Protetyk jest profesjonalnym opieki zdrowotnej, który specjalizuje się w protezy i może pomóc wybrać odpowiednie komponenty. Będziesz miał częste wizyty, szczególnie na początku, więc ważne jest, aby czuć się komfortowo z wybranym protetykiem.

Rehabilitacja jest ciągłym, opartym na współpracy procesem

Po wybraniu elementów protezy nogi będziesz potrzebować rehabilitacji, aby wzmocnić nogi, ręce i układ sercowo-naczyniowy, gdy nauczysz się chodzić z nową kończyną. Będziesz ściśle współpracować z lekarzami rehabilitacyjnymi, fizjoterapeutami i terapeutami zajęciowymi, aby opracować plan rehabilitacji oparty na twoich celach mobilności. Dużą częścią tego planu jest utrzymanie zdrowej nogi w dobrej formie. „Twoja zdrowa noga jest na wagę złota”, podkreśla Keszler. Podczas gdy technologia protetyczna stale się rozwija, nic nie jest w stanie odtworzyć zdrowej nogi.

Posiadanie wyspecjalizowanego zespołu ekspertów jest niezbędne podczas powrotu do zdrowia po amputacji kończyny. 

Przyzwyczajenie się do protezy nogi nie jest łatwe

Nauka poruszania się za pomocą protezy nogi może być wyzwaniem. Nawet po zakończeniu wstępnej rehabilitacji mogą wystąpić problemy, którymi może pomóc Twój protetyk i zespół rehabilitacyjny. Typowe przeszkody obejmują:

 • Nadmierne pocenie się ( nadmierne pocenie się ), które może wpływać na dopasowanie protezy i prowadzić do problemów skórnych.
 • Zmiana kształtu resztkowej kończyny . Zwykle dzieje się to w pierwszym roku po amputacji, gdy tkanka osiada w bardziej trwałym kształcie i może wpływać na dopasowanie gniazda.
 • Osłabienie resztkowej kończyny, które może utrudniać korzystanie z protezy przez długi czas.
 • Ból fantomowy kończyny może być na tyle intensywny, że wpływa na zdolność do korzystania z protezy.

Uwaga na temat bólu fantomowej kończyny

Ból fantomowy lub ból, który wydaje się pochodzić z amputowanej kończyny, jest bardzo realnym problemem, z którym możesz się spotkać po amputacji. „Około 80% osób z amputacjami odczuwa ból fantomowy kończyny, który nie ma wyraźnej przyczyny, chociaż ból kończyny przed amputacją może być czynnikiem ryzyka”, mówi Keszler.

Lustro , w którym wykonuje się ćwiczenia z lustrem, może pomóc w przypadku niektórych rodzajów fantomowych bólów kończyn. „Patrzenie na siebie w lustrze symuluje obecność amputowanej nogi, zmuszając mózg do myślenia, że ​​on wciąż tam jest, zatrzymując ból”, wyjaśnia Keszler.

W innych przypadkach ból fantomowej kończyny może wynikać z innego stanu wpływającego na resztkową kończynę, takiego jak rwa kulszowa lub nerwiak. Usunięcie tych pierwotnych przyczyn może pomóc w wyeliminowaniu bólu fantomowego.

Twoja proteza nóg może ulec zmianie

W pewnym momencie możesz zauważyć, że nie jesteś tak funkcjonalny, jak byś chciał z obecną protezą nogi. Być może twoja resztkowa kończyna ustabilizowała się i jesteś gotowy na przejście z tymczasowej protezy, która trwa kilka miesięcy, do takiej, która może trwać od trzech do pięciu lat. A może „zdystansowałeś się” od protezy, poruszając się bardziej lub inaczej niż ta, do której została zaprojektowana. Nowy ból, dyskomfort i brak stabilności to tylko niektóre z oznak, że pora skonsultować się z protetykiem, aby ponownie ocenić twoje potrzeby.

Twój protetyk może zalecić dostosowanie obecnego sprzętu lub wymianę jednego z elementów. Lub możesz dostać receptę na nową protezę nogi, która zdarza się średnio co trzy do pięciu lat. Jeśli otrzymasz nowe komponenty, ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na zrozumienie ich działania. Fizjoterapia może pomóc dostosować się do nowych elementów lub nowej protezy nogi.

Technologia protez nogi zawsze się rozwija

Zawsze pojawiają się nowe osiągnięcia w technologii protez kończyn, takie jak elementy sterowane mikroprocesorem i specyficzne dla działania.

 • Złącza mikroprocesorów zawierają układy komputerowe i czujniki, aby zapewnić bardziej naturalny chód. Mogą nawet mieć różne tryby chodzenia po płaskich powierzchniach lub po schodach.
 • Istnieją również wyspecjalizowane nogi protetyczne do różnych czynności , takich jak bieganie, prysznic lub pływanie, na które można przełączać w razie potrzeby. W niektórych przypadkach proteza może modyfikować codzienną protezę nogi w różnych celach.
 • Inną opcją jest operacja osteointegracji . Procedura ta polega na wprowadzeniu metalowego implantu bezpośrednio do kości, więc nie ma potrzeby stosowania nasadki. Następnie protetyczna noga przyczepia się bezpośrednio do tego implantu. Chociaż ta procedura nie jest odpowiednia dla wszystkich i jest wciąż w fazie badań, może zapewnić lepszy zakres ruchu i percepcji sensorycznej.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie jesteś sam w nawigacji po wielu różnych opcjach protez nóg. Twój zespół opiekuńczy pomoże ci rozważyć zalety i wady każdego z nich oraz wybierze idealną protezę nogi pasującą do Twojego stylu życia.