Skolioza może potencjalnie wystąpić na każdym etapie życia danej osoby. Niektórzy dorastają z zakrzywionymi kolcami, podczas gdy inni rozwijają skoliozę w starszym wieku. Historia każdego chorego na skoliozę jest inna.

Skolioza idiopatyczna

Zdecydowanie najczęstszą postacią skoliozy jest skolioza idiopatyczna – to znaczy boczna skrzywienie kręgosłupa, które występuje bez wyraźnej przyczyny.

Skolioza idiopatyczna zwykle nie rozwija się aż do wieku nastoletniego, więc błędem byłoby twierdzić, że „rodzi się” z tego rodzaju skoliozą. Jednak powszechnie uważa się, że skolioza idiopatyczna jest zakorzeniona w przyczynach genetycznych , więc można powiedzieć, że niektórzy ludzie rodzą się z genami, które pewnego dnia objawiają się jako postępująca krzywa kręgosłupa.

Wrodzona skolioza

Podczas gdy skolioza najczęściej występuje w okresie dojrzewania, czasami zdarza się, że widoczna skrzywienie kręgosłupa występuje od urodzenia. Mówi się, że dzieci urodzone ze skoliozą mają wrodzoną skoliozę , stan, który występuje, gdy kręgosłup dziecka nie rozwija się prawidłowo w macicy. Dziecko z wrodzoną skoliozą może mieć wiele połączonych kręgów lub jeden lub więcej kręgów, które nie uformowały się całkowicie.

Skolioza w późniejszym życiu

Nawet jeśli nie urodziłeś się ze skoliozą i nie rozwinąłeś kręgosłupa w ciągu nastoletnich lat, nie ma gwarancji, że skolioza nie dotknie cię w późniejszym życiu. Skolioza może wystąpić u dorosłych dorosłych z wielu powodów, w tym:

 • Asymetryczna degeneracja. Ciało ludzkie pogarsza się z wiekiem, a jeśli jedna strona twojego ciała psuje się szybciej niż druga, może to skutkować boczną krzywizną kręgosłupa.
 • Osteoporoza , utrata gęstości kości, która występuje najczęściej u kobiet po menopauzie .
 • Spondylolisthesis , w którym krąg wymyka się z miejsca .

Młodzieńcza skolioza idiopatyczna

Młodzieńcza skolioza idiopatyczna

Skolioza idiopatyczna jest najczęstszym rodzajem nieprawidłowości kręgosłupa, odnoszącym się do nadmiernej skrzywienia kręgosłupa na boki, która występuje bez znanego powodu. Skoliozę idiopatyczną zwykle rozpoznaje się w okresie dojrzewania, ale można ją również znaleźć u młodszych dzieci; zdiagnozowany w wieku od 4 do 10 lat jest znany jako  młodzieńcza skolioza idiopatyczna. 

Ta forma skoliozy stanowi około 10-15% wszystkich skolioz idiopatycznych u dzieci, aw przeciwieństwie do młodzieńczej skoliozy idiopatycznej, dotyka więcej chłopców niż dziewcząt.

Jak diagnozuje się młodzieńczą skoliozę idiopatyczną? 

Młodzieńczą idiopatyczną skoliozę można rozpoznać po następujących objawach:

 • Niewłaściwe łopatki
 • Ubrania, które wiszą nierównomiernie
 • Jedna noga krótsza od drugiej 
 • Nierówne biodra
 • Ból pleców
 • Problemy z układem oddechowym / sercowo-naczyniowym

Jeśli którekolwiek z powyższych dotyczy twojego dziecka, pierwszą rzeczą do zrobienia jest umówienie wizyty u lekarza rodzinnego. Jeśli lekarz rodzinny uważa, że ​​Twoje dziecko może mieć młodzieńczą idiopatyczną skoliozę, przekaże cię specjalistom, który będzie w stanie zdiagnozować zasięg skrzywienia. Będą również mogli zalecić plan leczenia, który pomoże zredukować skrzywienie kręgosłupa i zminimalizować ból lub dyskomfort.

Jak leczyć młodzieńczą skoliozę idiopatyczną?

Młodzieńcza idiopatyczna skolioza ma tendencję do pogarszania się (tzn. Zwiększa się kąt krzywej), jeśli nie jest leczona. Na szczęście istnieje wiele sposobów leczenia młodzieńczego skoliozy idiopatycznej, zwykle zaczynając od aparatu stabilizującego, aby zatrzymać postęp krzywizny.

Następnie stosuje się obserwację, aby ustalić, czy skrzywienie nadal się pogarsza w miarę wzrostu dziecka, czy też jego stan się stabilizuje. Jeśli skrzywienie nadal postępuje, twoje dziecko może wymagać dalszego leczenia swojej młodzieńczej idiopatycznej skoliozy:

 • Rzucanie – Rzucanie seryjne jest czasem używane przed wzmocnieniem, aby opóźnić potrzebę wzmocnienia. Rzucanie jest trudniejsze do usunięcia niż podtrzymywanie, więc niektórzy rodzice mogą to ułatwić, jeśli ich dziecko niechętnie współpracuje.
 • Chirurgia – W ciężkich przypadkach skoliozy młodzieńczej mogą być wymagane zabiegi chirurgiczne, takie jak zespolenie kręgosłupa lub wprowadzenie magnetycznych prętów wzrostowych, aby zatrzymać postęp krzywizny. Jednak może być konieczne usztywnienie, gdy dziecko nadal rośnie. 
 • Fizjoterapia – ćwiczenia i ćwiczenia rozciągające są często bardziej preferowane dla rodzica, który nie chce narażać dziecka na ból związany z zabiegiem chirurgicznym. Kursy leczenia ScolioGold, które prowadzimy tutaj w Skoliozie SOS Clinic, wykorzystują szereg różnych niechirurgicznych metod w celu zmniejszenia krzywizny skoliozy pacjenta. 

Skolioza młodzieńcza: co musisz wiedzieć

Skolioza młodzieńcza

Jeśli twoje dziecko cierpi na bóle pleców, sztywność lub dyskomfort, dobrym pomysłem może być sprawdzenie skoliozy młodzieńczej . Skoliozę młodzieńczą rozpoznaje się zwykle w wieku od 4 do 10 lat. U pacjentów w wieku 4–5 lat choroba występuje równie często u chłopców i dziewcząt; jednak od 6 roku życia częstość występowania jest wyższa wśród kobiet.

Niestety skolioza młodzieńcza niesie ze sobą stosunkowo dużą szansę na progresję. Statystyki wskazują, że aż 7 na 10 dzieci z tym schorzeniem będzie się pogarszać wraz z ich wzrostem, aw większości przypadków skoliozy młodzieńczej krzywa nie z czasem się skoryguje.

Diagnozowanie skoliozy młodzieńczej

Możesz sprawdzić swoje dziecko pod kątem oznak skoliozy młodzieńczej, sprawdzając, czy mają nierówne ramiona, biodra lub żebra. Najczęstszym testem stosowanym do oceny skoliozy młodzieńczej jest próba zginania Adamsa do przodu , która wymaga od dziecka zgięcia się w talii, opuszczenia rąk i ułożenia stóp. W tej pozycji łatwo zauważyć wszelkie nieprawidłowości, które może mieć Twoje dziecko.

Sprawdzanie dziecka pod kątem skoliozy

Należy skonsultować się z lekarzem, aby profesjonalnie zdiagnozować dziecko, jeśli podejrzewasz, że może ono mieć skoliozę młodzieńczą. Podczas konsultacji egzaminator będzie w stanie dokładnie zmierzyć nasilenie skoliozy. Jeśli podejrzewa się skoliozę, następnym krokiem diagnozy będzie skan MRI, aby upewnić się, że skrzywienie nie jest spowodowane przez jakiekolwiek podstawowe warunki, które mogą wpływać na kręgosłup.

Co powoduje skoliozę młodzieńczą?

Czasami skan MRI ujawnia podstawową przyczynę krzywizny kręgosłupa pacjenta, ale w większości przypadków przyczyna skoliozy młodzieńczej jest nieznana . Jednak wśród większości lekarzy powszechnie uważa się, że skoliozę można odziedziczyć. Powodem tego jest to, że skolioza często rozwija się u wielu członków tej samej rodziny.

Niemniej jednak nie można udowodnić dziedziczenia genetycznego jako przyczyny skoliozy młodzieńczej, ponieważ stan ten nie rozwija się w tradycyjny sposób. Wiele osób cierpiących na skoliozę ma dzieci, które nigdy nie rozwijają kręgosłupa; podobnie wiele dzieci, u których rozwinęła się skolioza, nie ma w przeszłości problemów kręgosłupa w rodzinie.

Leczenie skoliozy młodzieńczej

Istnieje kilka sposobów leczenia przypadków skoliozy młodzieńczej, w tym fizjoterapia, aparat ortodontyczny, szeregowe rzuty , aw ciężkich przypadkach operacja . Fizjoterapia jest zwykle zalecana w przypadku łagodnych krzywizn młodzieńczych (od 10 do 20 stopni), natomiast krzywe większe niż 20 stopni mogą wymagać zarówno fizjoterapii, jak i wzmocnienia.

Gdy krzywa przekroczy 45 stopni, zwykle zaleca się mocne usztywnienie, aż dziecko osiągnie odpowiedni wiek, aby przejść operację. Pomaga to ograniczyć postęp krzywej i zapewnia dziecku większy komfort, dopóki skolioza nie będzie mogła zostać skorygowana.