Deformacje stóp są częstsze niż myślisz. Nie tylko powodują objawy w stopach, ale mogą również prowadzić do niewspółosiowości kości, powodując problemy w biodrach, plecach lub kolanach. Jedna czwarta kości w ciele ludzkim znajduje się w stopach. Nasze stopy również składają się z 33 stawów i ponad 100 mięśni, ścięgien i więzadeł. Średnio wykonują około 5000 kroków dziennie.

Płaskostopy

Łuk stopy upadłej powoduje płaską stopę. Normalnie powinieneś zobaczyć łuk w dolnej części stopy, który jest tworzony przez ścięgna wciągające twoje stopy. Poza wrodzonymi deformacjami, słabe więzadła i mięśnie są przede wszystkim odpowiedzialne za upadłe łuki. Nawet jeśli nie ma żadnych objawów na początku, większe obciążenia mogą prowadzić do bólu i dyskomfortu w stopie, a także problemów z kolanami i plecami.

Stopa pochylona

Wiele niemowląt ma zniekształconą deformację stóp, jedną lub obie stopy. Kształt stopy charakteryzuje się spłaszczeniem podłużnego łuku i stopą wygiętą do wewnątrz podczas chodzenia. Często wygląda jak kształt litery „C”. W większości przypadków skośna stopa poprawia się.

Stopa Pazura

Stopa pazura jest przeciwieństwem płaskiej stopy, ponieważ wewnętrzne i zewnętrzne podłużne łuki są znacznie bardziej widoczne. Prowadzi to do przeciążenia przodostopia i pięty. Stopa pazura może być dziedziczna lub może rozwinąć się po porażeniu lub uszkodzeniu nerwów w mięśniach stóp. Stopa pazurka nie musi być szkodliwa i może nie wymagać leczenia, ale może powodować ból lub powodować rozwój innych zaburzeń.

Splay Foot

Stopa splay (pes transversovalgus) jest bardzo powszechną deformacją stopy, która jest również potocznie nazywana „płaską stopą”. Spodnia kula stopy jest spłaszczona, powodując poszerzenie przodostopia. Otyłość, przeciążenie w sporcie i słabo wyćwiczone mięśnie stóp często powodują stopę rozrywającą. Stan ten często powoduje bóle zależne od obciążenia podczas chodzenia i stania i zwykle ustępuje podczas odpoczynku lub odciążenia stopy.
Deformacje stóp
Deformacje stóp

Płaskostopie

W płaskiej stopie środkowa część stopy opada, tak że wewnętrzna strona stopy jest niższa niż w prawidłowej pozycji stopy. Funkcje pochłaniania wstrząsów w łuku stopy są nieobecne, co często może powodować objawy na łydkach, kolanach, udach, biodrach lub plecach.

Ostroga piętowa

Ostroga piętowa (spazm pięty) to kostne wyrastanie z kości piętowej. Często są bezbolesne, ale mogą powodować ból pięty i często są związane z podbródkiem powięzi. Jeśli bodziec pięty jest bolesny i nieleczony, normalne chodzenie jest bardzo bolesne. Przyczynami są nieprawidłowe obuwie, otyłość, nadmierne obciążenie podczas uprawiania sportu lub długie okresy stania.

Hallux Rigidus

Jest to zaburzenie stawu zlokalizowane u podstawy dużego palca. Może powodować ból i sztywność stawu, co z czasem staje się coraz trudniejsze do zgięcia stawu. Jest to artretyczny stan spowodowany zużyciem. Zaburzenie może być dziedziczone lub spowodowane urazami i szkodliwymi stresem.

Hallux Valgus

Paluch koślawy jest również znany jako strzykawka i jest najczęstszą deformacją przodostopia. Koślawość palucha występuje wtedy, gdy pierwsza kość śródstopia odchyla się na zewnątrz w kierunku zewnętrznej części stopy. To poszerza obszar wokół kuli stopy. Jednak ścięgno jest za krótkie i wyciąga duży palec u boku.