ZWICHNIĘCIE PIASTUNKI (ŁOKIEĆ PIASTUNKI)

Często rodzice nie zdają sobie sprawy z faktu, że zwykłe z pozoru delikatne szarpnięcie małego dziecka za rękę może powodować zwichnięcie stawu łokciowego. Schorzenie to nazywamy podwichnięciem Chassaignaca, które dotyka najczęściej dzieci w wieku 2-6 lat. Powstaje ono przy nagłym szarpnięciu rączki dziecka przy wyprostowanym łokciu. Więzadła łokcia u dzieci (więzadło pierścieniowate) są na tyle elastyczne i luźne, że dochodzi wówczas do przemieszczenia się kości promieniowej ze stawu. Ponadto, kościec dziecka nie jest w pełni wykształcony, co również wpływa na zwichnięcie.

Po nagłym szarpnięciu dziecko nagle czuje ból w obrębie łokcia, wyraźny jest jego obrzęk i niemożność wyprostowania. Konieczna jest interwencja lekarza i nastawienie (repozycja) oraz, w przypadku ostrego urazu, unieruchomienie stawu łokciowego w celu redukcji wysięków i z obawy przed nawrotem podwichnięcia.

Zamiast tradycyjnego unieruchomienia warto zastosować tutor łokcia AM-TL-01. Jest on doskonałą alternatywą dla ciężkiego gipsu. Tutor został wykonany z lekkich materiałów, a jego wnętrze pokryte jest bawełnianą wyściółką frotte, co pomaga odprowadzać wilgoć ze skóry i zwiększa komfort użytkowania. Zastosowanie stalek aluminiowych pozwala na pewne unieruchomienie łokcia, a obwodowe pasy dociągowe zapewniają doskonałą kompresję.

 

Charakterystyka wyrobu

Dziecięcy tutor łokciowy wykonany z lekkiego surowca, wyścielonego przewiewną bawełnianą dzianiną frotte, zapewnia wentylację i odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry. Wyposażony w szyny ortopedyczne doskonale stabilizuje staw łokciowy i jest idealną alternatywą dla ciężkiego opatrunku gipsowego łokcia.

W przedniej części ortezy zainstalowano dwie miękkie elastyczne poduszki, wyposażone w klamry i pasy obwodowe, dzięki którym, w sposób płynny można zmieniać i dopasowywać obwód wyrobu. W poduszkach tych zainstalowano również dwie mocne stalki aluminiowe, pełniące funkcję bocznych szyn ortopedycznych.

W tylnej części tutora zamontowano drugą parę szyn ortopedycznych, której zadaniem jest tylna stabilizacja kończyny. Taki sposób stabilizacji przedramienia jest sposobem bardzo skutecznym.

Wyrób montuje się na kończynie górnej przy użyciu trzech zespołów taśm obwodowych. W zakończeniach tych zespołów zamontowano szerokie taśmy velcro z plastikowymi końcówkami ułatwiającymi odpinanie taśm osobom posiadającym tylko częściową sprawność rąk.

Tutor został w całości wykonany z surowca UniTape.

UniTape to technologiczny surowiec ortopedyczny, charakteryzujący się bardzo dużą wytrzymałością połączoną z dwustonną funkcją samoszczepną. UniTape jest surowcem bardzo cienkim, a jego dwustronnie szczepna funkcja pozwala na uniwersalne i łatwiejsze użytkowanie.