INDYWIDUALNE GORSETY ORTOPEDYCZNE

Gorsety ortopedyczne to ortezy tułowia, które przede wszystkim zapobiegają progresji skrzywień kręgosłupa a także pozwalają na uzyskanie symetrii tułowia oraz klatki piersiowej (nieoperacyjnie). Koncepcje gorsetów indywidualnych rozwijane były od dawna (głównie w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku). Lata badań i obserwacji potwierdziły, iż gorsety są oprócz zabiegów operacyjnych jedynym sposobem mającym wpływ na naturalny przebieg skoliozy. Firma Stadnicki Daniel wykonuje indywidualne gorsety głównie typu Boston oraz Cheneau.

Do budowy ortez tułowia używa się materiału termoplastycznego, żywicy lub włókna węglowego, metalu, tkanin elastycznych lub półelastycznych, pasów i taśm mocujących. Zastosowanie takich materiałów pozwala na uzyskanie odpowiedniej sztywności, sprężystości i wysokiego poziomu higieny i estetyki. Istnieje możliwość wyboru kolorystyki ortezy przez Pacjenta.

Gorsety ortopedyczne wykonujemy w oparciu o wskazania lekarza prowadzącego. W zależności od typu i wysokości skrzywienia dokonuje się wyboru rodzaju gorsetu. Po skierowaniu do firmy Stadnicki Daniel  każdy Pacjent jest indywidualnie konsultowany. Podczas wizyty Technik/Ortotyk ma możliwość zapoznać się z przebiegiem choroby oraz wynikami badań (np. zdjęcie RTG). Dzięki temu może określić sposób pobrania miary, czyli przeniesienie obrazu tułowia na pozytyw

Jako nieliczni dysponujemy systemem wspomagania projektowania CAD-CAM. Praca systemu opiera się na wprowadzeniu do komputera odpowiednich danych (pomiar antropologiczny, zdjęcie RTG, dokumentacja fotograficzna, pomiary wykonywane podczas wizyty Pacjenta). Dane te są następnie przetwarzane przez specjalne oprogramowanie, które daje wynik w postaci gotowej propozycji kształtu gorsetu. Kształt jest widoczny w systemie wizualizacji 3D i może być dodatkowo zmodyfikowany przez Ortotyka. Po zatwierdzeniu i akceptacji obrabiarka podłączona do komputera wykonuje piankowy pozytyw. Nie bez znaczenia jest fakt, iż oprócz wysokiej precyzji i dokładności jest to metoda „nie gipsowa” – co nie naraża Pacjenta na dodatkowy stres i dyskomfort.

 

Podczas leczenia przy pomocy gorsetu niezbędna jest systematyczna kontrola postępów rehabilitacji. Nieodzownym elementem uzupełniającym powinny być ćwiczenia, których celem jest wzmocnienie mięśni i poprawa postawy.