Pod nagłówkiem estetycznie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Główna przyczyna amputacji na poziomie stopy są makroangiopatie w przebiegu zespołu stopy cukrzycowej, zwłaszcza w przypadku gangreny (martwicy/zgorzeli) albo trudno gojących sie owrzodzeń palców stopy.

Przy tego typu amputacjach wykonywane jest bardzo różnorodne zaopatrzenie, zaczynając od wkładek uzupełniających ubytek stopy, poprzez specjalistyczne obuwie a kończąc na pełnowymiarowych protezach. Wszystko zależy od rodzaju amputacji. Poniżej pokrótce przedstawiamy metody zaopatrzenia pacjentów według amputacji:

Amputacja palców W tym wypadku jako zaopatrzenie nie stosuje się protezy, a jedynie wkładkę do buta uzupełniającą ubytek stopy.

Amputacja Lisfranc’a Polegająca na wyłuszczeniu przez staw stępowo – śródstopny. Dobrze wykonana amputacja w daje kikut z kilkucentymetrowa różnica długości kończyny, który pozwala również na przemieszczanie sie bez protezy, Podczas chodzenia obciążenia przenoszone są w sposób naturalny – przez piętę i kości goleni. Jest to niewątpliwa zaleta w stosunku do amputacji nieco wyższych, gdzie nie można juz stanąć na końcu kikuta. W tym wypadku można wykonać wkładkę uzupełniającą lub specjalny but ortopedycznyUzupełnienia silikonowe ubytków części ciała stają się coraz bardziej poszukiwaną formą maskowania indywidualnych „niedoskonałości” wrodzonych bądź powstałych na skutek amputacji, oparzeń, deformacji wynikających z urazów mechanicznych czy przebiegu choroby itp.
Dzięki właściwościom silikonu, który powszechnie jest stosowany w medycynie, możemy odtworzyć prawie wszystkie części ludzkiego ciała tj. palce, dłoń lub jej część, rękę, stopę lub jej część, ucho, oko, części tkanek w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Protezy kosmetyczne mają za zadanie jak najwierniejsze odzwierciedlenie utraconej części ciała i zamaskowanie jej braku. Wykonuje się je na wzór zdrowych tkanek przeciwległej części ciała, np. proteza estetyczna amputowanego kciuka lewej dłoni powstaje na podstawie kształtu i kolorystyki zdrowego kciuka dłoni prawej. Technologia wykonania takiego zaopatrzenia, mówiąc w dużym uproszczeniu, polega na tym, że każdy element jest indywidualnie rzeźbiony, modelowany, a następnie kolorowany przez artystę plastyka.

Wykonanie protezy kosmeycznej rozpoczyna się od bardzo precyzyjnego określenia kolorystyki poszczególnych fragmentów wzorcowych tkanek za pomocą specjalistycznego urządzenia SPECTROMATCH. Urządzenie bezbłędnie odróżnia 3000 kolorów niezależnie od oświetlenia. Określona kolorystyka jest obiektywna i powtarzalna, co eliminuje możliwość powstania błędu oraz interpretacji.
Następnie silikon, który będzie użyty do wykonania protezy jest barwiony na odcienie wskazane przez SPECTROMATCH. W odróżnieniu od ręcznej metody malowania wyłącznie powierzchni wykonanej protezy, proces ten umożliwia nakładanie różnych odcieni silikonu tak, aby stworzyć wrażenie półprzezroczystości i maksymalnie zbliżyć wygląd protezy do zdrowej tkanki ludzkiej. Wykonane w ten sposób protezy wyglądają niezwykle naturalnie. Realistycznie odtwarzane są wszystkie szczegóły jak żyłki, pieprzyki, paznokcie, a nawet owłosienia. Jeśli jest taka potrzeba, istnieje możliwość naniesienia tatuażu.

Wewnętrzna część protezy kosmetycznej dopasowywana jest do kształtu ubytku podczas procesu pobierania miary, który odbywa się w certyfikowanych zakładach ortopedycznych. Podczas spotkania z protetykiem pobierane są odlewy części brakującej (kikut, część zdeformowana), oraz symetrycznej tkanki wzorcowej.

PROTEZA RĘKI – ROZMOWA Z PROTETYKIEM

Rozmowa z protetykiem pomoże nie tylko przy wyborze i doborze protezy, ale również może rozwiać wiele wątpliwość. Na spotkanie można się umówić nawet kiedy jeszcze kikut jest nie wygojony. Zdarzają się, konsultacje protetyczne jeszcze przed amputacją. Ważnym jest by na spokojnie rozpatrzeć wszelkie możliwości. Istotne są nie tylko warunki anatomiczne czyli poziom amputacji, ogólny stan zdrowia, wydolność mięśniowa, ale również oczekiwania. Istotnym jest by określić w jakich sytuacjach będziemy wykorzystywać protezę, co jest najważniejsze, wygląd, funkcje. Protezy kończyn górnych bardzo ogólnie możemy podzielić na protezy kosmetyczne i funkcjonalne. Proteza kosmetyczna to proteza która odwzorowuje wygląd kończyny bez jej funkcji, proteza funkcjonalna to taka, która pozwala na wykonywanie czynności. W przypadku protezy kosmetycznej podejmujemy decyzję jak bardzo wiernie proteza kosmetyczna ma odzwierciedlać kończynę. Przy protezie funkcjonalnej mamy do wyboru protezy mechaniczne i mioelektryczne. W przypadku protez sterowanych impulsami można wstępnie dokonać pomiarów napięć impulsów. Istotnym aspektem jest sposób zawieszenia protezy na kikucie.

Amputacja ręki mimo iż jest z pewnością przykrym doświadczeniem nie musi już na szczęście oznaczać wykluczenia z codziennych czynności. Nowoczesna proteza ręki potrafi bowiem doskonale przejąć jej funkcję, a tym samym zapewnić komfort w życiu codziennym. Użytkownicy protez mają do wyboru szereg rozwiązań, które dopasować należy do indywidualnych cech oraz potrzeb pacjenta tak, aby proteza dłoni pozwoliła mu na normalne, aktywne życie. Do dyspozycji pacjentów pozostają rozwiązania takie jak np. estetyczna proteza dłoni – wykonana z silikonu idealnie odwzorowująca utraconą część ciała dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i zmysłu artystycznego wykonawcy. Innym, bardzo nowatorskim rozwiązaniem jest proteza ręki wykorzystująca impulsy mięśniowe. Po odbyciu treningu zapewnia ona możliwość sprawnego operowania nią. Istnieją również protezy funkcjonalne idealnie nadające się do wykonywania codziennych czynności, gwarantujące sprawność nawet osobom z dwustronną amputacją.  Jak Państwo widzą, dobór odpowiedniej protezy dłoni zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb oraz stylu życia użytkownika. Niezwykle ważnym jest dobranie protezy pod okiem doświadczonego protetyka,  który doradzi, podpowie najlepsze rozwiązania, zwróci uwagę na ważne aspekty,  a jego wiedza pozwoli rozwiać ewentualne wątpliwości.  Warto pamiętać, że dzisiejsze protezy ręki niezależnie od ich typu wykonane są z najwyższej jakości trwałych i lekkich materiałów, co gwarantuje nie tylko ich wysoką wytrzymałość ale również komfort użytkowania w życiu codziennym.

unterschenkelprothese_10_gross unterschenkelprothese_12_gross unterschenkelprothese_13_gross unterschenkelprothese_14_gross