Protezy kończyn dolnych

Firma Stadnicki Daniel wykonuje protezy kończyn dolnych w oparciu o system modularny – najpopularniejszy w chwili obecnej na świecie. Dzięki temu zaopatrzenie jest lekkie, funkcjonalne i daje wiele możliwości adaptacji do potrzeb indywidualnego użytkownika. Oprócz umiejętnego dobrania odpowiednich komponentów szczególną uwagę przywiązujemy do leja protezowego, jako najważniejszego elementu, od którego zależy komfort i wygoda używania protezy. Dlatego też proponujemy naszym Pacjentom technologię leja próbnego. Wykonany ze specjalnego elastycznego materiału lej pozwala na adaptację i dopasowanie do konkretnych wymagań. Używamy wyłącznie komponentów renomowanych firm – dzięki czemu nasze zaopatrzenie jest profesjonalne i niezawodne.

Proteza części stopy

Infekcje i owrzodzenia stóp u diabetyków, niewydolność krążenia oraz urazy to najczęstsze powody amputacji w obrębie stóp. Każda amputacja na tym poziomie (Choparta, Syme’a lub Lisfranca) zaburza funkcję statyczno-dynamiczną całego organizmu. Celem protezowania jest maksymalne przywrócenie funkcji podporowej kończyny dolnej, odtworzenie cech chodu (przywrócenie propulsji) oraz poprawa estetyki. Amputacja w obrębie stopy wymaga różnego typu uzupełnień protetycznych – od wkładek uzupełniających amputowaną części stopy do protez całkowitych stanowiących sprężysty ekwiwalent utraconej stopy zapewniający doskonałą funkcjonalność w poszczególnych fazach cyklu chodu. Proteza spełnia także doskonale swoją rolę w przypadku konieczności uzupełnienia/wyrównania długości całej kończyny dolnej, która uległa zmianie w przypadku jej pooperacyjnego skrócenia.  Pacjentów z amputacjami w obrębie stopy wykorzystywane są najnowsze materiały i komponenty. Najczęściej stosowane są wszelkiego typu uzupełnienia wykonane z włókna węglowego, które dzięki swoim właściwościom (niska waga, możliwość magazynowania i oddawania energii pozyskanej w czasie chodu) dają doskonałą możliwość poruszania się Pacjentom bez względu na masę ciała, poziom aktywności i rodzaj amputacji stopy. Lekkość i wytrzymałość włókna węglowego sprawia, że mimo tylko 3 mm grubości płytki, protezy takie mogą być użytkowane również przez Pacjentów ważących ponad 100kg.

Proteza podudzia

Amputacja na poziomie podudzia pozbawia kończynę kontaktu z podłożem. Tym samym uniemożliwia chód fizjologiczny i zmniejsza pole podparcia całego organizmu. Dzięki protezowaniu siły i funkcje ruchu kikuta przenoszone są na protezę, której zadaniem jest zapewnienie podparcia dla całego organizmu. Sztywny lej za pomocą adaptorów połączony jest ze stopą protezową. Jest to ta część protezy, która w przeważającej mierze odpowiada za statyczne i dynamiczne zachowanie protezy podczas wszystkich faz ruchu. Pacjentom o niskim poziomie aktywności, zwłaszcza osobom starszym, zalecane są stopy sztywne typu SACH (Solid Ankle Cushion Heel ) lub stopy jednoosiowe – stopy o sztywnej konstrukcji wykonane z tworzywa sztucznego z drewnianymi elementami. Z racji, iż stopa protezowa jest komponentem narażonym na znaczne obciążenia do jej budowy wykorzystywane są wytrzymałe, a jednocześnie lekkie, materiały, głównie włókno węglowe. Stopy takie charakteryzują się niską wagą, a ich budowa zapewnia bardzo dobrą gospodarkę energią -magazynowanie i oddawanie energii podczas chodzenia, co umożliwia wygodny i naturalny chód. Dzięki temu stopy tego rodzaju doskonale sprawdzają się zarówno w codziennych czynnościach domowych, jak i biegu czy wspinaczce. Bardzo aktywnym osobom zalecane są stopy z systemem absorpcji wstrząsów. W wersji podstawowej proteza podudzia składa się z leja laminowanego, miękkiej wyściółki wewnętrznej, stopy typu SACH i pokrycia kosmetycznego. Wykonujmy również protezy tymczasowe podudzia. Proteza ta składa się z leja testowego wykonanego z tworzywa, z pół modularnych komponentów. Wyścielenie leja protezowego stanowi wkładka kampolitowa. Proteza wyposażona jest w stopę typu SACH, przegub i przeznaczona jest dla Pacjentów o wadze do 90kg

Proteza przy wyłuszczeniu w stawie kolanowym

Amputacja traktowana jest jako ostateczność w leczeniu, a jeśli już do niej dochodzi to celem jest zachowanie jak największej ilości stawów i długości kikuta. Im bowiem dłuższy kikut, tym dłuższa dźwignia kończyny, a to przekłada się na łatwiejsze użytkowanie protezy. Dlatego w ostatnich latach zabieg amputacji na poziomie wyłuszczenia w stawie kolanowym nabiera coraz większego znaczenia. Jak w każdej protezie, lej wykonywany jest indywidualnie dla każdego Pacjenta za pobraniem miary, tak aby był w najlepszym stopniu dopasowany do kikuta, gwarantował wysoki komfort noszenia, nie powodował obtarć, a jednocześnie nie ograniczał funkcji protezy. Oprócz elementów wchodzących w skład protezy podudzia dodatkowo wykorzystywany jest staw kolanowy. Moduł ten musi gwarantować stabilność protezy podczas postoju i fazy podporu przy chodzeniu. Zastosowanie w konstrukcji przegubów kolanowych nowoczesnych materiałów takich jak włókno węglowe, tytan i aluminium sprawia, że przy stosunkowo niewielkiej wadze osiąga się wysoką stabilność całej protezy. W protezach przy wyłuszczeniu w stawie kolanowym bardzo dobrze sprawdzają się stawy czteroosiowe z wbudowanym elementem wspomagającym wyprost. Model ten dzięki systemowi czterech osi zapewnia dobrą stabilizację fazy spoczynkowej. W wersji podstawowej proteza składa się z leja laminowanego z miękką wyściółką wewnętrzną, czteroosiowego stawu kolanowego, stopy typu SACH i pokrycia kosmetycznego.

Proteza uda

O zakresie aktywności osób z protezą udową decyduje wiele czynników. Doskonale dopasowany lej protezowy, w którym znajduje się kikut zaopatrzony w lej silikonowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które z rożnych względów nie mogą lub nie chcą stosować tradycyjnych pasów podtrzymujących protezę. Rozwiązanie to początkowo stosowane w protezach podudzia coraz szerzej używane jest przy amputacjach uda. O komforcie poruszania się w protezie decyduje także rodzaj zastosowanego modułu kolanowego oraz stopy protezowej. Wszystkie te elementy muszą być dobrane indywidualnie w zależności od potrzeb, wieku wagi i poziomu aktywności. Staw kolanowy oprócz gwarancji stabilności ma za zadanie sterowanie ruchem wahadłowym w fazie wymachu. W zależności od wieku i poziomu aktywności Pacjentom oferowane są różnego rodzaju stawy. Starsi Pacjenci o mniejszej aktywności wymagają dużego bezpieczeństwa kolana i stabilnego obciążenia pięty stopy, a komfort noszenia protezy jest ważniejszy niż jej właściwości dynamiczne. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie stopy typu SACH oraz stawu bezpiecznego lub jednoosiowego. Pacjenci aktywni, przemierzający duże dystanse, zaangażowani w pracę zawodową czy wychowanie dzieci muszą wymagać dużo więcej. Dla nich powstały moduły kolanowe cztero- czy siedmioosiowe z hydraulicznym czy pneumatycznym wspomaganiem, dynamiczne protezowe stopy węglowe odporne na duże obciążenia. Stopniowo do protetyki wkraczają także mikroprocesory, a swobodne wchodzenie po schodach przestaje być tylko marzeniem. W wersji podstawowej proteza uda składa się z leja laminowanego z zawieszeniem na pas, bezpiecznego stawu kolanowego, stopy typu SACH i pokrycia kosmetycznego. Wykonujmy również protezy tymczasowe uda. Proteza ta składa się z leja testowego wykonanego z polipropylenu, z pół modularnych komponentów oraz z pasa zawieszeniowego. Proteza wyposażona jest w stopę typu SACH, przegub kolanowy z blokowanym zamkiem i przeznaczona jest dla Pacjentów o wadze do 90kg.

Proteza przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym

Walka lekarzy o życie Pacjenta wymaga niekiedy amputowania całej kończyny dolnej wraz ze stawem biodrowym. Częstą przyczyną amputacji na tym poziomie są choroby nowotworowe kości. Brak kikuta oznacza brak dźwigni kończyny. To sprawia, że ograniczone są możliwości kierowania protezą. Jednakże dobrze skonstruowana proteza pozwala na normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Wykonanie protezy w tym przypadku wymaga zastosowanie leja protezowego w formie kosza biodrowego. Pozostałe elementy składowe stanowią takie same moduły jak w protezie udowej oraz dodatkowo staw biodrowy z amortyzatorem biodrowo-udowym i mechanizmem ograniczającym zakres wykroku. Staw biodrowy połączony jest z koszem biodrowym za pomocą wlaminowanej płytki przegubu biodrowego. Pokrycie kosmetyczne, jak przy wszystkich protezach kończyn dolnych, wykonywane jest najczęściej z miękkiej pianki ciałopodobnej, która formowana jest na kształt zdrowej kończyny Pacjenta. W wersji podstawowej proteza składa się z leja laminowanego z miękką wyściółką wewnętrzną, ustabilizowanego stawu biodrowego, stawu kolanowego, stopy typu SACH i pokrycia kosmetycznego.

Silikonowe pokrycia kosmetyczne

Oprócz funkcjonalności samej protezy niezwykle istotnym jest też wygląd zaopatrzenia, który w stopniu maksymalnym powinien być zbliżony do naturalnego. W Firmie Stadnicki Daniel rozumiemy potrzeby naszych Pacjentów, dlatego też oferujemy możliwość wykonania specjalnego, indywidualnego pokrycia silikonowego. Zastosowana technologia pozwala dobrać parametry do konkretnego użytkownika w zakresie palców, odcienia (pigmentu) czy indywidualnych cech anatomicznych (żyły, przebarwienia, itp.). Dobór koloru możliwy jest dzięki bardzo szerokiej palecie barw, która dodatkowo może być indywidualnie zmodyfikowana. Istnieje również możliwość dodania owłosienia – dzięki czemu jeszcze bardziej wzrasta realizm odwzorowania wyglądu utraconej kończyny