Protezy uda

Proteza kończyny dolnej uda jest konstrukcją zbudowaną z kilku (czasem jest to 5 a czasem 8) komponentów dobranych w przemyślany sposób. System doboru komponentów opiera się na indywidualnych cechach przyszłego użytkownika protezy. Innymi słowy inną protezę otrzyma młoda osoba ważąca 80 kg, uprawiająca rekreacyjnie sport, a inną emeryt o wadze 100 kg który większość czasu spędza w domu i jego najbliższym otoczeniu.
System modularny (to taki, który pozwala nam łączyć poszczególne elementy protezy i w określony sposób ustawiać je względem siebie), umożliwia wymianę określonego komponentu protezy i zastąpienia go innym o podobnej funkcji ale innych parametrach. Dzięki temu możemy na przykład w dowolnym momencie zamienić starą stopę na inną, wymienić lej protezowy bądź staw kolanowy bez potrzeby wykonywania całej protezy od początku.

Dobrze dobrana proteza kończyny dolnej to szansa na samodzielność i odzyskanie utraconej sprawności. Niezwykle istotnym w procesie dobierania protezy jest rozmowa ze specjalistą. Pozwoli ona określić stan kikuta, a także poznać oczekiwania pacjenta. Dzisiejsze protezy kończyn dolnych pozwalają nie tylko na codzienną, zwykłą przydomową aktywność, ale również na uprawianie sportu.  W odróżnieniu od protez produkowanych jeszcze kilkanaście lat temu, dzisiejsze protezy kończyn dolnych są lekkie, trwałe i bardziej fizjologiczne.  Proteza kończyny dolnej zbudowana jest z komponentów dobranych według indywidualnych cech i potrzeb użytkownika protezy. System modularny zastosowany w tworzeniu protez sprawia, że dowolne elementy można wymieniać, dzięki czemu wymiana stopy lub leja protezowego nie wymaga wymiany całej protezy. Stopy protezowe stosowane w protezach uda i protezach podudzia dobierane są według skali aktywności fizycznej, wagi i potrzeb użytkowników. Oferujemy stopy protezowe przeznaczone do zwykłej codziennej aktywności, których zaletą jest lekkość i wygoda, jak i ekstremalnie wytrzymałe stopy protezowe dla osób, które chcą pozostać bardzo aktywne i uprawiać sport. Szeroki wybór rozwiązań oraz zastosowanie najnowocześniejszych technologii i materiałów jest gwarancją odpowiedniego dopasowania protezy dla każdego. Gdybyśmy chcieli ustawić poszczególne komponenty wg ich ważności w protezie powstanie taki oto schemat:1. Lej protezowy    2. Stopa protezowa   . Katalog stóp protezowych, podzielonych według aktywności i potrzeb użytkownika   3. Staw kolanowy (jeśli mówimy o protezie uda) .Katalog kolan protezowych, podzielonych według aktywności i potrzeb użytkownika  4. Staw biodrowy (jeśli mówimy o protezie przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym)  Lej protezowy jest tym elementem, który protetyk wykonuje indywidualnie dla każdego użytkownika protezy.
Często jego kształt, wymiary i materiał, z którego powstaje, są wypadkową wiedzy protetyka, doświadczeń amputanta oraz jego własnych preferencji. Z tych powodów trudno będzie nam w sposób jasny i czytelny dla wszystkich opisać tą część protezy.
Dużo łatwiej jest to zrobić w przypadku pozostałych elementów protezy. Wybrane komponenty są opisane w katalogach produktów.

KILKA INFORMACJI O LEJU PROTEZOWYM

Lej protezowy wykonany w zakładzie ortopedycznym jest dokładnym odwzorowaniem kształtu kikuta, a tendencja kikuta do zmiany swojej objętości stanowi jeden z największych problemów w protezowaniu.
Po amputacji na skutek przecięcia, a następnie zszycia naczyń zaburzony zostaje naturalny obieg krwi i płynów fizjologicznych.
Zaburzona cyrkulacja płynów ustrojowych, jak również obrzęk pooperacyjny sprawiają, iż kikut w tym czasie ma tendencję do zmiany swojej objętości. Pod wpływem grawitacji w dole kikuta gromadzą się płyny ustrojowe. Twój organizm stopniowo zacznie sobie radzić z „wypompowaniem” ich do góry dzięki rosnącej aktywności pozostałych mięśni kikuta (tzw. pompa mięśniowa). Gdy położysz się i Twoje ciało nie będzie już musiało pokonywać siły ciążenia, część zalegających płynów zostanie usunięta i obwód kikuta się zmniejszy. W momencie, gdy znów wstaniesz, sytuacja się powtórzy, płyny ustrojowe spłyną w dół, a kikut powiększy swoją objętość. Lej protezowy ma pewną tolerancję zmian obwodowych kikuta, lecz sama fizjologia tu nie wystarczy i należy zastosować jedną z metod formowania kikuta, aby bez problemu korzystać z protezy.
Tradycyjną metodą formowania kikuta do protezowania oraz redukcji obrzęków jest odpowiednie bandażowanie. Pamiętaj, że nie powinieneś zaprzestawać bandażowania kikuta po odebraniu protezy. Wtedy należy bandażować kikut na noc przynajmniej przez kilka tygodni po odebraniu protezy.
W jednej z zakładek naszego internetowego poradnika znajdziesz rysunki pokazujące sposób bandażowania kikuta bandażem elastycznym. Najczęściej używa się bandaża o szerokości 10 cm, ale to technik ortopeda lub fizjoterapeuta powinien wybrać dla Ciebie bandaż o optymalnej szerokości.

Wymiana leja protezowego

Ciężar i zawieszenie całej protezy spoczywa na kikucie. W związku z nieustanną pracą tej części kończyny sukcesywnie będzie on zmieniał swój kształt i wymiary. Stąd też minimum co 3 lata (zgodnie z refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia), powinieneś zgłosić się do zakładu ortopedycznego celem weryfikacji poprawności dopasowania leja i ewentualnie wykonania nowej protezy.
Pamiętaj także, że po upływie osiemnastu miesięcy od odebrania protezy z zakładu ortopedycznego przysługuje Ci prawo do wykonania naprawy, za którą częściowo zapłaci NFZ.
Kwota refundacji naprawy protezy to zazwyczaj 30% kwoty jaką NFZ zrefundował za nową protezę.
Zbyt długie użytkowanie leja, który w związku ze zmianami kikuta, nie jest już dla Ciebie odpowiedni, może skutkować znacznym zwiększeniem Twojego wysiłku potrzebnego do utrzymania protezy na kikucie, otarciami czy nawrotem obrzęków.

proteza-uda (1) proteza-uda (2) proteza-uda (3) proteza-uda