Fałszywe palce pomagają eks japońskiemu gangsterowi prowadzić zgodne z prawem życie

TOKYO: Idąc prosto po życiu spędzonym jako członek japońskiej budzącej lęk yakuzy, zorganizowane grupy przestępcze stawiają szereg wyzwań. Najważniejszym z nich jest to, co zrobić z odciętymi palcami.

Dla jednego zreformowanego mądrala odpowiedź była warta w tysiącach dolarów warta protetyki, stworzona tak, by wyglądała dokładnie tak, jak trzy jego cyfry, które zhakował, by ułagodzić swoich dawnych szefów.

„Widzisz, jak prawdziwe są te palce?” 53-letni Toru z dumą pokazuje swoje sztuczne części ciała – zarówno małe palce, jak i lewy palec serdeczny.

„Był tylko jeden raz, że ktokolwiek wiedział, że są fałszywe. Była starszą kobietą po siedemdziesiątce. Powiedziałem jej, że jestem ranny w fabryce. „Podobnie jak włoska mafia lub chińskie triady, gangi yakuza angażują się w działania, począwszy od gier hazardowych, narkotyków i prostytucji, po pożyczki na rekiny, rakiety ochronne i przestępczość białych kołnierzyków.

Japońscy gangsterzy, których liczba wynosi 63 200, byli historycznie tolerowani przez władze i są mocno romantyzowani w kulturze popularnej, tworząc szeroki katalog mangowych komiksów i filmów. Obserwatorzy twierdzą, że surowy kod honoru yakuzy, przekazany przez samurajskich wojowników z XVII i XVIII wieku, w dużej mierze już minął, a wielu z nich jest niewiele więcej niż brutalnymi przestępcami.

Ale nawet w przypadku motłochu grają sztywne reguły społeczne Japonii.

Oznacza to, że twoi rówieśnicy zawsze powinni cię uważać i chronić. Podobnie oznacza to, że musisz na nie uważać.

Toru – a nie jego prawdziwe nazwisko – kiedyś żyło, oferując „ochronę” barom i klubom w dzielnicy czerwonych latarni w Kabukicho. Był sukcesem, upewniając się, że rywalizujące gangi pozostały z dala od jego murawy i utrzymywały pieniądze w rękach swoich seniorów. Ale wtedy jeden z mężczyzn w jego gangu – „brat” – padł ofiarą ścisłego zakazu kradzieży i używania narkotyków.

Aby złagodzić gniew swojego szefa i udowodnić, że grupa jest prawdziwie skruszona, Toru uciął lewy mały palec. Niestety, jakiś czas później ktoś wpadł w kłopoty, a Toru musiał wziąć nóż do drugiego stawu.

„Pierwsze połączenie małego palca można łatwo pokroić” – powiedział. „Zawiązujesz dno z gwintem ciasno i umieszczasz masę ciała na kuchennym nożu. Ale drugi staw był trudniejszy, niż myślałem. „Na szczęście był brat, który mógł stanąć na nożu i pokroić mu kostkę palców.

Utrata czubka pinkie na prawej ręce była jego winą – upił się i zaczął rzucać meblami w barze. Na nieszczęście dla niego bar należał do przyjaciela szefa. Znowu przyszedł kuchenny nóż, a potem nadeszła czubek jego małego palca.

Ale jego czwarta amputacja miała zupełnie inne znaczenie.

„Spotkałem się z moją żoną”, powiedział. „Chciałem się z nią ożenić, ale powiedziała, że ​​nie może wyjść za mężczyznę z Yakuzy. Więc rzuciłem. „Oczywiście, nie możesz po prostu zrezygnować z yakuzy. Musisz ofiarować. Na przykład palec serdeczny. „Próbowałem zrobić to jak zwykle z nożem kuchennym, ale ostrze nie przebiło się z powodu mięśni. Musiałem poprosić brata, aby wziął młotek i dłuto, aby go zrzucić – powiedział. „Och, to było bolesne.”

Tam, gdzie brakujące palce były odznakami honoru, udowadniającym kolegom z gangu, że Toru jest lojalny, pracowity i gotowy do poświęceń, teraz pracowali przeciwko niemu.

Życie jako „katagi” (cywilne) jest ciężkie, gdy wszyscy wiedzą, jak się kiedyś żyło, a szanowane firmy nie chcą być podłączone do yakuza. Jedynym rozwiązaniem jest odzyskanie palców.

Tam właśnie przyszedł specjalista od protetyki Shintaro Hayashi, wykonując trzy silikonowe palce, wraz z zagięciami i liniami naturalnej cyfry. Jego prace są tak delikatne, że nawet implantuje indywidualne włosy wyjęte z rąk i ramion swoich poddanych, aby nadać każdemu palcowi naprawdę naturalny wygląd.

„Uważam, że jestem jak Geppetto”, powiedział, odnosząc się do snycerza, który stworzył Pinokia. „Moja praca wymaga nie tylko dobrej znajomości osoby, ale także wstrzyknięcia jej osobowości w części” – powiedział, dodając, że podczas pracy trzyma zdjęcie swojego klienta na biurku.

Większość klientów Hayashi to ludzie, którzy stracili ręce, stopy lub uszy w wypadkach lub rodzą się z czymś, czego brakowało, ale około pięciu procent to byli yakuza.

Wykonanie formy do odlewania krzemu jest kosztowne – około 300 000 jenów (około 3000 dolarów) na jeden palec – ale oznacza to, że protetyka jest łatwa i stosunkowo tania, aby zastąpić je, gdy wyglądają na zadrapane lub zużyte.

„Dla mnie te palce są przedmiotami konsumpcyjnymi” – powiedział Toru. „Muszę je odnawiać co trzy miesiące.” I były warte początkowych nakładów, pozwalając mu zbudować firmę remontową, która wykonuje legalną pracę.

„Prowadzę teraz dwie placówki dla mojej firmy, robiąc około 300 milionów jenów rocznie” – powiedział.

Zapytany, dlaczego udzielił wywiadu, Toru ma szybką i łatwą odpowiedź – chce pokazać yakuzę utkniętą w życiu zbrodni, że istnieje inny sposób.

„Mogą zrobić dobrze, jeśli ciężko pracują, nawet jeśli stracili część palców. W ten sposób życie jest znacznie łatwiejsze. „