Twórca protetyki, który daje japońskim gangsterom oparcie w palcach: artysta wygrywa z ponurą tradycją kary Yakuza .

Japoński producent protez znalazł się w nieoczekiwanej misji – robiąc fałszywe palce dla mafii.

W narodzie wschodnioazjatyckim odcięte pinkie oznacza przynależność do Yakuza, obawiającej się japońskiej mafii, która musi odciąć własne palce, by zapłacić za przestępstwa organizacji.

Przez ostatnie dziesięć lat Shintaro Hayashi robił protetyczne figle dla członków Yakuza, którzy chcą ukryć swoje pochodzenie w podziemnym świecie.

Świeże palce: technik rzeźbi palce protetyczne wykonane z krzemu podczas warsztatów w Tokio w Japonii, aby dopasować się do przeszłych i obecnych członków yakuza

Świeże palce: technik rzeźbi palce protetyczne wykonane z krzemu podczas warsztatów w Tokio w Japonii, aby dopasować się do przeszłych i obecnych członków yakuza

Po zbudowaniu kariery w dziedzinie protetyki silikonowej dla pacjentów z rakiem piersi i osób po amputacji znalazł się w nowej klienteli.

„Zacząłem dostrzegać stopniowy wzrost liczby osób, które pytały o protetyczne pinkie”, powiedział 39-letni Hayashi .

„Nie były to standardowe małe, średnie lub duże, ale wykonane na zamówienie pinkie”.

Brakujące pinkie to świadomy znak, że ktoś jest przeszłym lub obecnym członkiem Yakuza.

Rytuał, zwany „yubitsume”, jest sposobem, w jaki członkowie „płacą” za popełnianie zniewag na Yakuza, takich jak branie narkotyków, wdawanie się w bójki lub kradzieże.

Gruźły biznes: tradycja yakuza, polegająca na zmuszaniu członków do odcięcia palców za karę, spowodowała wzrost liczby klientów w zakresie protetyki typu pinkie

Nudny biznes: tradycja Yakuza, polegająca na zmuszaniu członków do odcięcia palców za karę, spowodowała wzrost liczby klientów związanych z protezą pinkie

Zastąpienie: Były członek yakuza, który musiał odciąć swój mały palec serdeczny za karę za złamanie "kodeksu postępowania", pokazuje swoją protezę

Zastąpienie: Były członek yakuza, który musiał odciąć swój mały palec serdeczny za karę za złamanie „kodeksu postępowania”, pokazuje swoją protezę

Przykłady: chirurg plastyczny Maria Niino, trzyma protezy palców, które robi dla członków yakuza

Przykłady: chirurg plastyczny Maria Niino, trzyma protezy palców, które wykonuje dla członków Yakuza

Mały palec na lewej ręce jest pierwszym, który przechodzi – często jeden wspólny na raz – ale wielu członków Yakuza brakuje kilku cyfr.

Shintaro Hayashi pomaga byłym Yakuzie w ukryciu przeszłości, aby pomóc im znaleźć pracę lub obecnym członkom, którzy ukrywają swoją lojalność podczas rodzinnych okazji lub oficjalnych wypadów.

Jedna proteza jednego palca kosztuje 1925 £ i jest wykonana na zamówienie, aby pasowała do ręki ofiary „yubitsume”.

Większość klientów Yakuza odwiedza warsztat Shintaro Hayashi kilka razy w roku, ponieważ silikon jest zużyty lub wymaga odmalowania.

Shintaro Hayashi szacuje, że około pięciu procent jego klientów to byli członkowie Yakuza i wyprodukowali ponad 300 protezowych palców.

Deska kreślarska: Wykonany na zamówienie mały palec kosztuje średnio ponad 1900 £

Deska kreślarska: Wykonany na zamówienie mały palec kosztuje średnio ponad 1900 £

Pomocna dłoń: Palce są ustawione w linii, aby zostać wyretuszowane w klinice Shintaro Hayashiego

Pomocna dłoń: Palce są ustawione w linii, aby można było je założyć i ponownie dotknąć w klinice Shintaro Hayashi

Nowy początek: Jeden z byłych klientów Yintuzy Shintaro Hayashi pokazuje swój protezowy mały palec, który dostał, kiedy opuścił organizację i musiał ukryć swoją przeszłość, by dostać pracę.

Nowy początek: jeden z byłych klientów Yintuzy Shintaro Hayashi pokazuje swój protetyczny mały palec, który dostał, kiedy opuścił organizację i musiał ukryć swoją przeszłość, by zdobyć pracę

Mówi, że jego klienci Yakuza są w trzech kategoriach: byli członkowie, którzy szukają kariery poza mafią, członkowie, którzy muszą ukrywać się na ślubie dziecka lub wydarzenie rodzinne lub mężczyźni popchnięci przez swoich partnerów, którzy martwią się o swoją reputację.

„Wielu ludzi trzyma pięść, aby zapobiec wykryciu” – powiedział ABC News.

– Ale nadchodzi moment, w którym nie możesz już dłużej chować swoich palców. Niektórzy ludzie mają jedno złamane, inne mają gorzej.

Yakuza jest zbiorowym określeniem japońskich zorganizowanych grup przestępczych.

Szacuje się, że Yakuza ma ponad 100 000 członków rozsianych po całym kraju w różnych gangach, ale razem tworzą największą zorganizowaną grupę przestępczą na świecie.

Ofiara: niektórzy członkowie yakuza, którzy przez długi czas byli częścią mafii, kilka palców wpadło w makabryczną tradycję "yubitsume"

Ofiara: niektórzy członkowie Yakuza, którzy przez długi czas byli częścią mafii, kilka palców popadło w makabryczną tradycję „yubitsume”

Stara praktyka: "yubitsume" zawsze zaczyna się od pierwszych stawów na lewym palcu, ponieważ osłabia to sposób, w jaki odbywa się tradycyjny japoński miecz

Stara praktyka: „yubitsume” zawsze zaczyna się od pierwszych stawów na lewym palcu, ponieważ osłabia to sposób, w jaki odbywa się tradycyjny japoński miecz

Są znani ze swojej kontrolowanej organizacji i surowych kodeksów postępowania, co wiąże się z karami takimi jak „yubitsume” dla członków łamiących zasady.

Tradycja „yubitsume”, zaczynająca się od pierwszych połączeń lewego palca lewej ręki, pochodzi z japońskiego sposobu trzymania miecza z „yubitsume”, który ma osłabić uchwyt miecza członka Yakuza.

Niedawne ataki na Yakuza spotkały się z rosnącym zapotrzebowaniem na protetyczne pinkie.

Liczba członków spada, odkąd rząd japoński wprowadził ustawę o przeciwdziałaniu przestępczości zorganizowanym w 1992 r. I tak niedawno, jak w zeszłym roku Departament Skarbu USA zamroził aktywa dla największej rodziny Yakuza – Yamaguchi-gumi,

Shintaro Hayashi widzi tylko swoją bazę klientów i dodaje: „Jeśli położysz palec, możesz odwrócić swoje życie”.