Designerskie kończyny: górna podpięta proteza

Od dziwnych do wspaniałych poszukiwaliśmy najnowszych, najmodniejszych, najbardziej innowacyjnych i najdziwniejszych protez. Kto powiedział, że niepełnosprawność nie może być piękna? Przygotuj się na zdumienie, zszokowanie lub przerażenie …

Protetyczne kończyny przeszły długą drogę od 16 wieku, kiedy „ojciec protetyki” Ambroise Pare zaczął ćwiczyć we Francji. Od ostrzy prowadzących do wydrukowanych na trójwymiarowych częściach kończyny, teraz możesz spimpować protetykę tak samo jak Twój samochód lub wózek inwalidzki.

Dzięki artystom i projektantom przemysłowym, którzy biorą udział w akcji i tworzą jedyne w swoim rodzaju dzieła, proteza na zamówienie staje się coraz popularniejsza, a drukowanie 3D sprawia, że ​​proteza jest tańsza dla tych, którzy nie mają tysięcy do stracenia.

Więc jeśli chcesz poprawić swój wygląd lub zacząć brać udział w nowym sporcie, oto lista naszych ulubionych firm protetycznych, artystów i pionierskich projektantów.

1.  Sophie de Oliveira Barata: Alternatywny projekt kończyny

Alternatywna sztuczna kończyna projekt kwiecista nogaPamiętasz tę błyszczącą, swarovską nogę, którą Viktoria Modesta nosiła podczas ceremonii Paraolimpijskich? Zostało to zaprojektowane przez Sophie de Oliveira Barata, założycielkę Alternative Limb Project. Oliveira Barata wnosi swoje artystyczne pochodzenie (początkowo kształciła się jako projektantka protetyki i filmu) do każdej tworzonej przez nią kończyny, której celem jest ukazanie osobowości i indywidualności użytkownika w każdym utworze.

Dzięki wzorom z wężami, tatuażami z henny i głośnikami stereofonicznymi, jej dopasowane kończyny gwarantują, że wyróżnisz się z tłumu. Alternatywny projekt kończyny poszukuje obecnie osób po amputacji, aby zagrały w nowym filmie dokumentalnym, dzięki czemu otrzymasz bezpłatną, dopasowaną protezę.

Alternatywna kończyna protetyczna kończyny węża

Alternatywna kończyna-proteza stereo kończyny

Alternatywny projekt kończyny - proteza kończyny pawia

2.  Scott Summit i innowacje na zamówienie

Pochodzący ze środowisk wzornictwa przemysłowego, a także z poprzednimi klientami, w tym Apple i Nike, Scott Summit miał wieloletnie doświadczenie za sobą, zanim wszedł do branży protetycznej. Wykorzystując techniki skanowania 3D, innowacje Bespoke odzwierciedlają naturalne kształty ciała i dopasowują się do istniejącej protezy. Z opcją zaprojektowania własnej kończyny możesz dodać błyszczący metal, skórę, a nawet tatuaże do miksu. Summit również wygłosił przemówienie na temat TED w 2011 r. Na temat piękna protetycznych kończyn, przyjrzyj się temu, co miał do powiedzenia na stronie internetowej TED.

Bespoke Innovations metalowa noga

Bespoke Innovations szklana i węglowa proteza

3.  Protetyka z krokiem naprzód

Z siedzibą w Nowym Jorku, Bostonie i Izraelu, ta innowacyjna firma obsługuje ponad 75 sportowców, którzy wymagają protetyki w trakcie kariery sportowej. Łącząc najwyższą technologię z artystycznym designem, A Step Ahead zaprojektował wcześniej kończyny z logo Spideman, logo drużyny piłkarskiej i takie, które pasują do naturalnego odcienia skóry.

Proteza kończyny spiderman z przodu

A Step Ahead baseball łączy kończynę protetyczną

4. Biegnące ostrza

Oscar Pistorios noszący protezę typu blade runnerSłynący z bardzo kontrowersyjnego Oscara Pistoriusa, biegnące ostrza pozwoliły Pistoriusowi być uważanym za „sprawnego” sportowca i biegać na Igrzyskach Olimpijskich zamiast Paraolimpiady. Zaprojektowane specjalnie z myślą o lekkiej atletyce, ostrza dają osobom po amputacji szansę wzięcia udziału w sportach high-end.

Amputowane Blade Runners to amerykańska organizacja non-profit, która ma na celu pomóc sportowcom w dotarciu do funduszy, aby mogli otrzymywać własne ostrza.

Amputee Running Legs

 

5. Protetyka z nadrukiem robohand i 3D

Roboleg z RobohandDla tych, którzy nie mają tysiąca funtów do zabicia (to będzie większość z nas), Robohand, nowa amerykańska firma startupowa, jest tutaj, aby pomóc. Po odcięciu palców prawej ręki w wypadku, założyciel Richard Van As postanowił coś z tym zrobić.

Łącząc się z projektantem Ivanem Owenem, para stworzyła Robofingera, Robohanda i ostatecznie Roboarma. W tym miesiącu wprowadzili także RoboLeg , swój pierwszy projekt niższego ciała. Ponieważ wszystkie ich protezy są drukowane w 3D, są w stanie działać przy znacznie niższych kosztach, a kończyny wynoszą zaledwie 500 USD, czyli około 300 GBP. Uprzejmie, oni również zrobili swoje projekty open source, co oznacza, że ​​są one dostępne za darmo w Internecie, więc technicznie każdy, kto ma drukarkę 3D i odpowiednie materiały mogą je wykonać. Teraz to, co nazywam rewolucyjnym, czy to może być przyszłość protez?

Robofinger z Robohand