Orteza stawu kolanowego – stosowanie i pielęgnacja

Noś w harmonogramie

Konieczne jest stopniowe zwiększanie zużycia w celu zwiększenia odporności skóry i tkanek miękkich na Orteze. O ile nie zalecono inaczej, zacznij od założenia Ortezy  od jednej do dwóch godzin pierwszego dnia. Dodaj godzinę dziennie tak długo, aż będzie Ci wygodnie, nosząc ten klamrę w pełnym wymiarze czasu i nie doświadczaj żadnych czerwonych śladów ani odcisków na skórze.

Orteza zamówiona przez twojego dostawcę ma na celu pomóc w utrzymaniu kolana, kostki i stopy. Powinien być noszony podczas czuwania lub przy wszystkich czynnościach obciążających.

Odzież

Twoja ortezy stawu skokowo-kolanowego (KAFO) zawsze należy nosić ze skarpetą i butem. Skarpeta powinna być wystarczająco długa, aby nie mieć odsłoniętej skóry w kontakcie z Ortezą. Pomoże to zapobiegać poceniu, jak również pochłaniać pot. Nisko , sznurowane buty, takie jak buty do chodzenia lub trampki, są idealne. But powinien ściśle przylegać do ortezy, nie pozwalając, aby stopa wślizgnęła się do środka. Nigdy nie chodź w Ortezie  bez buta. Może to spowodować poślizgnięcie, upadek lub złamanie Ortezy.

Ochrona skóry

Po każdym okresie noszenia sprawdź skórę pod kątem jakichkolwiek oznak zaczerwienienia lub podrażnienia. Jest to szczególnie ważne, jeśli chorujesz na cukrzycę i / lub nie masz wrażenia ochronnego na nogach. Orteza powinna pasować ciasno, ale nie powodować bólu, siniaków ani pęcherzy. Pewne obszary różowości są oczekiwane w obszarach maksymalnej korekty lub wsparcia. Wszelkie zaczerwienienia powinny zniknąć w ciągu 15 minut od usunięcia zastawki. Jeśli poczujesz ból lub zaczerwienienie na skórze trwające dłużej niż 15 minut, zadzwoń do Warsztatu, aby umówić się na wizytę kontrolną, aby dostosować ustawienie.

Ważne jest, aby utrzymać skórę w czystości, aby uniknąć podrażnień. Zalecane jest łagodne mydło i woda. Nie używaj balsamów, olejków ani maści pod twoim szykiem. W razie potrzeby należy go używać oszczędnie i pozostawić do wyschnięcia przed założeniem Ortezy.

Dbać o swój aparat ortopedyczny

 • Zazwyczaj zaczepy na kolana noszone są bezpośrednio przy skórze. Z tego powodu ważne jest częste czyszczenie. Zawieszenie można czyścić szmatką i łagodną wodą z mydłem. Jeśli Twój aparat ma wyjmowane wkładki, należy je ręcznie umyć łagodnym detergentem, dokładnie opłukać i osuszyć powietrzem.  Upewnij się, że wszystkie resztki mydła zostały usunięte, a szelka jest całkowicie sucha przed ponownym nałożeniem.
 • Można użyć suszarki do włosów w chłodnym otoczeniu, aby pomóc osuszyć aparat.
 • Dokładnie umyć i spłukać pod wpływem słonej wody.
 • Nie wystawiaj aparatu na ekstremalne temperatury. (takie jak zamknięty samochód w gorący słoneczny dzień)
 • Jeśli zawiasy zaczną skrzypić, można nałożyć trochę suchego smaru, na przykład: ściągacz, teflon, silikonowy spray lub PAM.
 • Od czasu do czasu sprawdzaj, czy nie ma śladów zużycia. Jeśli uważasz, że naprawy są potrzebne, zadzwoń na spotkanie.

Kiedy zadzwonić po spotkanie

Powinieneś spotkać się z wytwórcą  na spotkanie kontrolne w ciągu kilku tygodni od otrzymania ortezy. Zadzwoń, jeśli zauważysz:

 • Rozwinąłeś od siebie czerwone obszary lub odleżyny.
 • Masz znaczną zmianę masy ciała, a Twój klamra jest zbyt luźny lub zbyt przytulny.
 • Występuje nowy ból w innych obszarach ciała (kolana, biodra lub plecy).
 • Paski lub rzepy nie trzymają się mocno lub inny materiał jest zużyty.
 • Masz pytania lub wątpliwości.
 • Nigdy nie próbuj samodzielnie regulować lub naprawiać ortezy.