Wewnątrz ukrytego świata konstrukcji protetycznej kończyny

 

Doskonała kończyna

Kobieta zmieniająca projekt protetyczny.

LONDYN – W nieokreślonym budynku na przeciętnej drodze w anonimowej części północnego Londynu leżą dziesiątki rąk, nóg i stóp. Rozbite kończyn siedzą wśród orzechów, śrub, piór i kół zębatych.

Ściana pił, młotów i wiertarek stoi naprzeciwko zamrażarki pełnej miąższowego materiału, a gumowa górna część nagiej starszej kobiety chowa się za półką.

To dziwne miejsce, ale z tego pochodzą piękne rzeczy.

Studio jest domem  Alternative Limb Project

De Oliveira Batara mówi, że wykonuje tę sztuczną protezę, aby „zainspirować pozytywny i przyszłościowy dialog, o ciele, szerokich wariacjach i jego ewolucji”. Jej kreacje zyskały uznanie na całym świecie.

Jej bioniczne ramię Metal Gear Solid , wyprodukowane w połączeniu z Konami dla Brytyjczyka, który zginął w wypadku pociągowym, a jej projekty z artystką performatywną i modelką  Viktorią Modestą , w tym obnażoną przez Swarovskiego nogę na Paraolimpiadzie w Londynie, są dwa z jej najbardziej znanych dzieł.

Modesta powiedziała Mashable, że nigdy „nie pragnęła” idealnej ludzkiej kończyny.

„Chciałem tylko czegoś lepszego niż to, co miałem. Tak się złożyło, że był to doskonały dodatek do mojej twórczej osobowości i pracy. „

„Nie widzę protetyki jako końca czegoś, co uważane jest za niepełnosprawność. Uważam to za początek poszerzenia się o technologię i sztukę. „

 

Viktoria Modesta z kolczastą nogą.

Ewelina Stechnij

Modesta z kryształową nogą.

Nadav Kander i Omkaar Kotedia

 

W ciele De Oliveira Barata jest kłębowiskiem entuzjazmu, rozmawia przez swoje dzieła z niepohamowaną radością. Ubrana w luźną koszulę i obrzucona dżinsowymi ogrodniczkami i popijającą herbatę ziołową, mówi Mashable przez narzędzia, techniki i produkty jej handlu.

Badamy wysadzaną klejnotami nogę głośnika, wzorowaną na szybie zębatym; to „wczesny kawałek koncepcyjny” i pierwsza szansa, że ​​jest „naprawdę droga i zabawna”. Wyciąga nylonową osłonę protezy, wszystkie smoki i sekretne drzwi, ręce nad twardą żywiczną nogą pokrytą kimonowymi kobietami i wskazuje na zdjęcie ramienia, które ma szwajcarski scyzoryk i inne narzędzia.

Pierścień z cielesnych próbek wyrwany ze ściany. „Tutaj jest 94 kolorów”, mówi, „ale nadal muszę je mieszać z osobą, kiedy są tutaj.”

Całe to miejsce jest cudownie dziwnym pokojem, darniami i częściami ciała.

 

Próbki Skintone.

DANIELLA ZALCMAN / MASHABLE

 

De Oliveira Barata początkowo studiowała protetykę efektów specjalnych dla telewizji i filmu. Doszła do tego aż do stworzenia głowy, która została zniszczona w portugalskim filmie i fałszywej głowie świni do Windsor Castle, zanim jej kariera obróciła się.

Po doskonaleniu umiejętności tworzenia realistycznych kończyn przez osiem lat, błąkała się w wyobraźni. Zaczęła robić „głupie kawałki”, które mieli nosić jej przyjaciele – mówi, wyrywając zdjęcia z innej ukrytej szuflady. Częste są części ciała. „Pomyślałem, że byłoby fajnie być trochę bardziej pomysłowym, ale wykorzystywać umiejętności, które wykonywałem realistycznymi kończynami”, mówi. „Myślałem, że musi być ktoś, kto chciałby czegoś innego.”

W tym czasie dwuletnia dziewczynka, Polanna Hope, zaczęła odwiedzać kliniki w poszukiwaniu serii realistycznych nóg po wypadku autobusowym. Ale nie chciała standardowej opcji. Zamiast tego chciała kreskówek, zabawnych projektów, czegoś nieco innego. Pomysł na Alternatywny projekt kończyny urodził się.

 

 

Tuziny poszły za Hope przez drzwi studio, aby uzyskać własne projekty specjalne.

Największym projektem De Oliveiry Baraty była Phantom Limb, trwająca miesiąc przygoda z zespołem 11 osób, absolwentów nauk biologicznych Jamesa Younga, którzy mieli pełne bioniczne ramię inspirowane postacią Snake z gier Metal Gear Solid .

Sprawny i funkcjonalny dodatek, pakuje się w ogromną ilość technologii, pozostawiając go niemal tak samo wzmocnionego jak Snake czy nawet bohater Deus Ex .

Niestandardowa kończyna posiada wydrukowaną w 3D rękę, która odbiera sygnały z elektrod w towarzyszącym uprzęży ciała, aby wykonywać różnorodne gesty, zdejmowany panel w ramieniu do przechowywania – i ładowanie – aparat fotograficzny lub urządzenie nagrywające oraz światła reagujące na monitor pracy serca.

Dostępny jest również nadgarstek Bluetooth z portem USB, latarką, laserem i ekranem, który łączy się z jego telefonem i wyświetla wiadomości, e-maile i powiadomienia w mediach społecznościowych. W ramieniu ukryty jest też specjalnie zaprojektowany quadkopter, który Young może latać z kontrolerem jednoręcznym i kilkoma gogami pierwszej osoby.

 

Bioniczne ramię Jamesa Younga.

OMKAAR KOTEDIA

Ramię Younga zostało stworzone w połączeniu z Konami i jest inspirowane przez Metal Gear Solid.

OMKAAR KOTEDIA

 

Dlaczego chciał takiej ekstrawaganckiej konfiguracji, zamiast realistycznego zastąpienia brakującego ramienia? Młoda odpowiedź brzmi.

„Kiedyś przeczytałem świetną linię, która utkwiła mi w głowie na stronie internetowej, na której prostytutkowy użytkownik powiedział:” Chcę zdjąć moją kończynę i zostawić ją w pokoju, a ludzie ją rozpoznają i wiedzą, że należy ona do mnie. Odzwierciedla to część mojej osobowości „- powiedział .

„Całkowicie związałem się z tym pomysłem jako biolog, wiedząc, że wszystkie części naszych ciał można uznać za nasze przez nasze unikalne DNA, więc dlaczego nie dodać osobistego znaczka do naszych sztucznych kończyn?”

 

Ta idea indywidualizacji, własności i upodmiotowienia pojawia się ciągle w opowieściach klientów Alternative Limb.

„Była jedna dama, która dała mi tablicę nastrojów i powiedziała” idź na to „, wspomina De Oliveira Barata. „Miała obraz swoich dziadków i rekinów, których chciała jako tatuaże”.

„Rekiny były opowieścią. Urodziła się z problemami związanymi z nogą, ale znudzona była opowiadaniem tej naprawdę długiej historii, więc powiedziała, że ​​została odcięta przez rekina.

 

To nie tyle funkcja fizyczna, co forma ekspresji z perspektywy społecznej. Po prostu bycie zabawnym i kreatywnym.

Sophie de Oliveira Barata

 

Ryan Seary, były członek brytyjskiej armii, który stracił lewe ramię i lewą nogę po wybuchu w Afganistanie w 2009 roku, powiedział De Oliveira Barata, że ​​zaczął myśleć o niestandardowych kończynach podczas procesu rehabilitacji.

„Myślę, że 99% osób po amputacji, z którymi się spotkałem, chciałoby alternatywnej kończyny, ponieważ mamy tendencję do myślenia o naszych protezach bardziej jako elementy odzieży, takie jak rozszerzone buty lub akcesoria, z których każdy ma swój indywidualny styl”, powiedział .

Kiera Roch, która nosi kwiecistą nogę z porcelany, zdecydowała się na alternatywną kończynę po serii fizycznych wyzwań. „Zdałem sobie sprawę, że moje pozytywne nastawienie do moich umiejętności może i powinno zostać przełożone na pozytywny stosunek do mojego wyglądu fizycznego” – powiedziała .

 

 

De Oliveira Barata trzyma gotową nogę.

DANIELLA ZALCMAN / MASHABLE

 

„Jeden facet mi to dobrze ujął … Po prostu chciał dać ludziom coś dobrego do oglądania” – powiedział De Oliveira Barata.

„Wszyscy modyfikujemy rzeczy, aby nadać poczucie osobowości i własności, dostosować i dostosować” – dodała. „Dlaczego więc nie zrobić czegoś, co jest dla ciebie ważne lub sprawia, że ​​czujesz się w określony sposób i masowo nie wypowiedzianą komunikację z innymi ludźmi?”

„Jest tam jak dialog, który jest niewypowiedziany, jeśli potrafisz komunikować, jak się czujesz w swoim ciele poprzez protezę w pozytywny sposób.”

 

 

Ceny alternatywnych kończyn różnią się, jak można się spodziewać, od 6000 £ (8 600 $) za pełną kończynę do 20 000 £ (28 000 $) w przypadku Phantom-Limb. Jest długi proces dyskusji i konsultacji, a pomysły mogą pochodzić z dowolnego miejsca. Fragment reflektorów samochodowych na blacie, który ostatnio znalazł De Oliveira Barata, jest tego dowodem.

De Oliveira Barata wykorzystuje tablice na Pintereście, aby uzyskać wyobrażenie o kolorach, fakturach i kształtach, które estetycznie podoba się klientowi. „Zaczynasz widzieć wspólne motywy” – mówi.

Wygląd, materiały i techniki produkcji są ograniczone jedynie wyobraźnią klienta, ale istnieje dobra równowaga między formą a funkcją.

„Jest trójkąt … komfort, aktywność i estetyka” – mówi De Oliveira Barata. „Jeśli naprawdę przesuniesz granice w jednym obszarze, zwykle masz efekt domina w innych.”

 

 

Jednej osobie udało się nawet przekonać swoją firmę ubezpieczeniową, by zapłacić za niestandardową kończynę, mówi De Oliveira Barata, chociaż zwykle nalegają, by płaciły tylko za podobną wymianę, innymi słowy za standardową kończynę.

Uważa, że ​​rośnie świadomość możliwości różnych projektów. „Ludzie przychodzą do NHS [brytyjskiej narodowej służby zdrowia] i mówią:” Nie chcę, żeby moje gniazdo było laminowane, a cielesny w podstawowym jednym z pięciu odcieni. Czy mogę mieć to z czymś innym? „- mówi.

De Oliveira Barata ma wiele planów na przyszłość i wiele innych projektów w jej rękawie. Jedna z kobiet chce dodać akcenty do pozostałej nogi, aby dopasować się do jej sztucznej, a inna mówi o dodaniu dwóch elektronicznych rąk z przedramion, więc ma cztery ręce.

Ma nadzieję na współpracę z większą liczbą osób w różnych dziedzinach i poszukuje każdego, kto chciałby rozważyć alternatywną kończynę dla przyszłych projektów. Istnieje formularz online do rejestracji odsetek.

Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych firmy produkują systemy modułowe z pewnymi dostosowaniami, jest ona głównie samotna w swojej dziedzinie.

 

Ona może produkować tylko określoną ilość rocznie, a ona zaczyna być nieco bardziej wybredna w swoich projektach.

„Coraz więcej osób interesuje się protetyką” – mówi, a bawiąc się realistycznymi pantoflami stóp, przygotowała się do zabawy.

Niektórzy zaczynają od chęci posiadania realistycznej kończyny, a następnie ogrzania się do czegoś niezwykłego.

„Miałem jedną kobietę, która powiedziała” jest fajnie, ale to nie dla mnie „- wspomina De Oliveira Barata.

„Rok później była wszystkim” Chciałbym mieć lasery „.”