Amputacja ręki lub palca i protetyka

Czym jest amputacja? 

Amputacja to całkowite usunięcie uszkodzonej lub zdeformowanej części ciała. W przypadku, gdy operacja nie może przesadzić (ponownie założyć) lub naprawić zranionego palca lub ręki, konieczne może być amputowanie. Przed zabiegiem lekarz, jeśli to możliwe, wyjaśni prawdopodobieństwo, że amputacja może wystąpić i omówi możliwości przyszłego leczenia i rehabilitacji.

W jaki sposób wykonuje się amputację?

Kiedy wskazana jest amputacja, chirurg usuwa uszkodzoną część ciała i przygotowuje pozostałą część do przyszłego zastosowania protetycznego. Oznacza to staranne leczenie tętnic, żył, nerwów, mięśni, ścięgien i kości, dzięki czemu można wygodnie nosić protezę.Lekarz decyduje, jak długo pozostała część ciała powinna być oparta na czynnikach medycznych i protetycznych.

Czego mogę się spodziewać po operacji? 

W pierwszym tygodniu należy spodziewać się bólu, który łatwo leczy się za pomocą leków przeciwbólowych. Podczas leczenia lekarz wyjaśni, w jaki sposób założyć bandaż i opiekować się miejscem zabiegu chirurgicznego oraz kiedy powrócić do biura w celu dalszej opieki.Możesz otrzymać ćwiczenia, które umocnią Twoją siłę i zakres ruchu.Możesz zostać poproszony o dotknięcie i przeniesienie swojej skóry, aby zmniejszyć jego czułość i utrzymać mobilność.

Jaki rodzaj protezy otrzymam?

Zależy to od lokalizacji i długości pozostałego palca lub dłoni oraz Twoich potrzeb funkcjonalnych i stylu życia. Ważne jest, aby przekazać swojemu lekarzowi i protetykowi pracę i czynności domowe, które uważasz za najważniejsze, aby zapewnić odpowiednią protezę. Na przykład, jeśli jeden lub więcej palców lub część ręki zostanie amputowana, możesz otrzymać niestandardową protezę silikonową. Jest ona stworzona w celu zastąpienia części funkcji i wyglądu brakującej części ciała. Protezy te przywracają długość do częściowo amputowany palec, opór dla kciuka lub palca, lub w przypadku protezy, ręka stabilizuje i przytrzymuje przedmioty z giętkimi palcami. Jeśli twoja ręka zostanie amputowana przez nadgarstek lub powyżej niego, możesz otrzymać pełną protezę ręki z elektryczną lub mechaniczną ręką.

W jaki sposób wykonuje się protezę?

Proteza jest wytwarzana z odlewu pobranego z palca lub kończyny, a odpowiednia część z nieuszkodzonej dłoni. Dzięki temu można uzyskać dokładne dopasowanie do szczegółów całej ręki. Protezowy palec lub dłoń jest wykonany z elastycznej, przezroczystej gumy silikonowej. Kolory rozproszone w krzemu są starannie dopasowane do tonów skóry osoby, dzięki czemu proteza wygląda jak prawdziwa skóra. Palec lub dłoń są zwykle utrzymywane przez ssanie. Elastyczność tego silikonu pozwala na dobry zakres ruchów pozostałych części ciała. Paznokcie mogą być indywidualnie zabarwione przed nałożeniem ich na palce, dzięki czemu można je dopasować prawie idealnie. Paznokcie można polerować dowolnym lakierem do paznokci, a lakier można usunąć za pomocą delikatnego zmywacza do paznokci. Silikony są odporne na zabarwienie. Atramenty można łatwo zmyć alkoholem lub mydłem i ciepłą wodą. Przy właściwej pielęgnacji proteza silikonowa może trwać 3-5 lat. Praca na palcu lub częściowej protezie ręki zwykle rozpoczyna się trzy miesiące po całkowitym wyleczeniu z zabiegu chirurgicznego. Ten okres oczekiwania pozwala czas na zmniejszenie obrzęku, a reszta dłoni przyjmuje ostateczny kształt. Możesz potrzebować terapii, aby nauczyć się korzystać z nowej protezy.

Jakie uczucia są powszechne po amputacji? 

Utrata części ciała, szczególnie jednej widocznej jako palec lub dłoń, może być emocjonalnie niepokojąca. Może to zająć trochę czasu, aby przystosować się do zmian w wyglądzie i zdolności do funkcjonowania. Opowiadanie o tych uczuciach lekarzowi lub innym osobom, które otrzymywały amputacje, często pomaga poradzić sobie i pogodzić się z amputacją. Twój lekarz może poprosić o pomoc doradcę asystować przy tym procesie. Ważne jest, aby pamiętać, że z czasem dostosujesz się do swojej sytuacji, znajdując nowe sposoby wykonywania codziennych czynności. Pozostań w strumieniu swojego życia. Masz wiele wspaniałych prezentów. Nawet przy najlepszej opiece medycznej, musisz być silny podczas powrotu do zdrowia. Pamiętaj, że jakość życia jest bezpośrednio związana z twoim nastawieniem i oczekiwaniami – nie tylko z uzyskaniem i użyciem protezy.