„Uncja zapobiegania jest warta funta lekarstwa” – powiedzenie przypisuje się Benjaminowi Franklinowi. Jeśli chodzi o neuropatię, jest to z pewnością świetna rada. Należy zwrócić pełną uwagę na obecność lub możliwość wystąpienia jakiejkolwiek formy neuropatii u pacjenta. Jest to sygnał, że poważne komplikacje stóp mogą nie być zbyt daleko i mogą wystąpić w dowolnym momencie.

Neuropatia

Neuropatia w najprostszej postaci to uszkodzenie nerwów. Słowo pochodzi od dwóch części: „neuro-”, odnoszących się do nerwu i „patogennych”, wskazujących na chorobę. Wiele osób może rozwinąć neuropatię, która zasadniczo polega na utracie pełnego odczucia zakończeń nerwowych. Funkcje nerwów mogą być upośledzone z powodu urazu, chorób genetycznych, takich jak rozszczep kręgosłupa, nadużywanie alkoholu i wiele innych chorób.

Solidna kostka stopy (AFO), podszewka Plastazote®.
Solidna kostka stopy (AFO), podszewka Plastazote®.

Nerwy obwodowe to nerwy rozciągające się poza mózg i rdzeń kręgowy. Istnieją trzy rodzaje nerwów obwodowych: ruchowe, czuciowe i autonomiczne. Włókna nerwu motorycznego przenoszą sygnały do ​​mięśni, aby umożliwić ruch. Nerwy czuciowe przenoszą do mózgu informacje o naszym środowisku (np. Tekstura, ciepło lub ból) z czujników na skórze i z głębi ciała. Nerwy autonomiczne to takie, które nie są świadomie kontrolowane, takie jak te, które kontrolują pęcherz lub tempo bicia serca.

Najczęściej obserwowana neuropatia obwodowa jest wynikiem powikłań cukrzycy. Neuropatia cukrzycowa jest bezpośrednio związana z długością czasu, w którym włókna nerwowe są narażone na hiperglikemię. Podwyższony poziom glukozy we krwi z czasem obniży czynność nerwów. Utrata funkcji, taka jak osłabienie lub osłabienie czucia oraz objawy mrowienia, mrowienia lub bólu mogą wystąpić razem. Utrata czucia rozpoczyna cykl, w którym może dojść do uszkodzenia skóry. Utrata czucia zwykle zaczyna się od kończyn (dystalna neuropatia), w dłoniach i stopach, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na wszelkie rany lub zmiany, które mogą się tam rozwijać.

Motoryczne zmiany neuropatyczne mogą objawiać się jako mimowolne przykurcze mięśni. Wpływ na stopy można postrzegać jako pazur cyfr. Może to prowadzić do zwiększonego nacisku na zgięte podeszwy głowy, co może być szczególnie kłopotliwe, jeśli towarzyszy temu migracja przednich płatków podeszwy. To powoduje sytuację, w której występuje zwiększony nacisk na napotkane głowy, brak podkładki tłuszczowej do pochłaniania wstrząsu i brak odczuwania bólu. Powtarzające się cykle stresu w tych warunkach doprowadzą do rozpadu skóry.

Jedną z trudności w leczeniu pacjentów z neuropatią jest to, że z powodu braku odczuwania mogą oni wyrządzać sobie szkody i tak naprawdę nie odczuwają tego z powodu osłabionej reakcji nerwów. Ponadto po wyrządzeniu szkody proces gojenia jest często zaburzony u tych pacjentów, co znacznie spowalnia powrót do zdrowia. Ze względu na powtarzające się obciążenia i stały ciężar stóp podczas chodzenia stopa jest miejscem numer jeden dla owrzodzeń u pacjentów z neuropatią obwodową. Bardzo trudno jest również wyleczyć wrzody stóp, ponieważ większość pacjentów chce pozostać aktywna i woli nie siedzieć w pobliżu, czekając na zamknięcie ran.

Jest to bardzo prosty przegląd, ale wyraża obawy, że wszyscy świadczeniodawcy muszą: a) zapobiegać neuropatii, jeśli to w ogóle możliwe, oraz b) natychmiast leczyć wszelkie zranienia skóry lub potencjalne uszkodzenie, gdy neuropatia jest obecna.

Charcot

Jeden z bardziej zaawansowanych powikłań neuropatii występuje na ogół, gdy stawy stopy zaczynają się rozpadać. Jest to bardziej znane jako choroba stawów Charcota. Chociaż występuje tylko w niewielkim odsetku populacji chorych na cukrzycę, jest to wyniszczający stan, który należy leczyć agresywnie, aby uniknąć amputacji. Udoskonalono kilka teorii dotyczących tego wspólnego destrukcyjnego procesu, ale początki choroby nie są jeszcze w pełni poznane. Przyjmuje się, że istnieje wiele czynników, które prowadzą do tego stanu.

Głównymi składnikami prowadzącymi do neuroartropatii Charcota są istnienie neuropatii i pewnej traumy. Może to rozpocząć cykl zwyrodnieniowych chorób stawów, osteolizy wokół stawów i zwiotczenia więzadeł, a często towarzyszy im zwiększony przepływ krwi do stopy. We wczesnych stadiach pacjent z neuropatią w obu stopach może zauważyć obrzęk na jednej stopie; może również występować podwyższona temperatura stóp.

Ze względu na obecność neuropatii początkowemu pojawieniu się Charcota może towarzyszyć ból stopy. Rozkład struktury stopy zwykle występuje w śródstopiu. Prowadzi to do znacznego przesunięcia kości lub podwichnięcia, które często tworzy obszary miejscowego wysokiego nacisku na skórę. Kiedy to się zacznie, konieczne jest, aby spróbować odciążyć miejsca o wysokim ciśnieniu i równomiernie rozłożyć ciężar na całym spodzie stopy. W zaawansowanych przypadkach może być konieczne usunięcie całego obciążenia ze stopy.

Deformacja Charcota dzieli się na kilka etapów:

 • Etap I: Faza rozwojowa lub „gorąca” . Obecność przekrwienia i obrzęku, podwichnięcia stawów, zwichnięcia, powstawanie gruzu i fragmentacja kości.
 • Etap II: Faza koalescencyjna . Absorpcja gruzu, stwardnienie kości i koalescencja fragmentów kości.
 • Etap III: Faza przebudowy . Znaczący spadek obrzęku. Zmniejszone stwardnienie, przebudowa fragmentów kości i fragmentów łączących się z powierzchniami stawów w celu odtworzenia architektury stopy.
 • Niedawno opisano stopień 0 od klinicznie ciepłej, obrzękowej i bolesnej stopy do stopy z łagodnym złamaniem lub poszerzeniem przestrzeni stawowej (bez resztek).

Wczesne wykrycie na etapie 0 znacznie ograniczy uszkodzenia i można je leczyć zachowawczo. Najbardziej podstawowym zabiegiem jest uzyskanie odpowiednich butów, które pozwolą na obrzęk i zapewnią odpowiednią przestrzeń dla ochronnej ortezy stopy. Dobre buty będą zawierać następujące funkcje:

 • Mocne pięty i cholewki pomagają kontrolować stopę w bucie i zapobiegają nadmiernemu ruchowi i toczeniu.
 • Mocna i być może szeroka podeszwa zewnętrzna zapewniająca stabilną podstawę stopy.
 • Bardzo głęboka konstrukcja z wyjmowaną wkładką, która zapewnia dodatkową poduszkę. Tę wkładkę można usunąć, aby zapewnić miejsce na niestandardową ortezę stopy, jeśli jest to zalecane.
 • Czasami przepisywanie butów ze sztywną podeszwą ze stalowymi trzonkami na całej długości lub dodawanie karbonowych płytek pomoże zmniejszyć nacisk na przodostopie.

W przypadkach, w których obrzęk postępował zbyt daleko, może być konieczne zakupienie dwóch różnej wielkości butów tego samego stylu. Alternatywą jest rozważenie butów formowanych na zamówienie, które są wykonane indywidualnie z gipsowych odlewów każdej stopy i mają własne wkładki.

Formowane na zamówienie stopy ortezy mogą być wykonane z płaskorzeźbami w obszarach wysokiego ciśnienia. Właściwy wybór materiałów zapewni amortyzację, zmniejszy tarcie tnące i ochroni skórę przed rozkładem. Pomogą również kontrolować pozycję stopy i zmniejszą nadmierną pronację. Ortopedyczne stopy na stopy są wykonane z różnych materiałów, takich jak EVA, Thermocorks® lub skóra. Przepisanie miseczek z głębokim obcasem i czasami wysokich kołnierzy przyśrodkowych pomoże utrzymać stopę w celu uzyskania maksymalnej stabilności. Ortezy stóp z miękkimi górnymi osłonami ochronią skórę. Plastazote® jest często pierwszym wyborem, ale należy go często odnawiać, zanim nadmiernie się zużyje.

Prawidłowe postępowanie w chorobie stawów Charcota wymaga stałej czujności i częstych kontroli przez podiatrę lub innego wykwalifikowanego eksperta. Ocenią skuteczność obecnych butów i ortezy; sprawdzić integralność skóry; zauważ zmiany w wielkości, kształcie i temperaturze stóp; zająć się obecnością wszelkich modzeli tworzących się na skórze itp.

Jeśli choroba przejdzie do późniejszych stadiów, leczenie stanie się bardziej agresywne. W całym kraju kliniki ran stały się specjalistami w leczeniu i leczeniu uporczywych wrzodów. Niektóre z dostępnych opcji obejmują jedną lub więcej z następujących opcji:

 • Przepisanie AFO w celu odciążenia dolnej części stopy i kontrolowania ruchu stopy i kostki. Istnieje wiele rodzajów i stylów AFO, których można użyć w zależności od wymaganego poziomu kontroli i rozładunku.
 • Zapewnia całkowite odlewanie kontaktowe (TCC), aby w pełni przenieść cały ciężar z powierzchni stopy. Jest to czasochłonna, ale skuteczna metoda.
 • Nalegając na pełny i pełny odpoczynek dla pacjenta, aby umożliwić zamknięcie rany. To często okazuje się trudne do osiągnięcia.
 • Wykonywanie skomplikowanych operacji w celu przywrócenia równowagi i / lub unieruchomienia stopy, w tym fiksacji zewnętrznych lub fuzji kości.

Ponadto dostępnych jest wiele specjalistycznych leków na rany i technik promujących wzrost zdrowej skóry i ograniczających infekcje, takich jak żele, czynniki wzrostu i miejscowe antybiotyki.

Częściowe wypełnienie palców u nogi

Po lewej: AFO z podszewką Plastazote®; Po prawej: niestandardowa wkładka z nakładką na palce.
Po lewej: AFO z podszewką Plastazote; Po prawej: niestandardowa wkładka z nakładką na palce.

Czasami, pomimo najlepszych intencji i wysiłków, nic nie można zrobić, aby zapobiec rozwojowi ran i wrzodów. Aby ograniczyć dalsze i znacznie poważniejsze komplikacje, takie jak gangrena, najlepszą opcją jest amputacja. Poziom amputacji wiąże się z wieloma kwestiami i będzie zależeć od zmiennych, takich jak waga pacjenta, poziom aktywności, integralność układu naczyniowego, obecność zdrowych tkanek itp. Niektóre amputacje mogą wymagać protezy, ale wiele amputacji stóp usunie tylko określony mały aspekt stopy lub może jedną cyfrę.

Chociaż częściowe amputacje zwykle nie wymagają urządzeń protetycznych, pacjenci mogą skorzystać z wypełniacza palców, który naśladuje i zastępuje usuniętą część. Dobre wypełniacze mogą pozwolić pacjentom na noszenie istniejącej garderoby obuwia, a akceptacja kosmetyczna często może stanowić dużą część wyjścia poza utratę chirurgiczną. Bez wypełniacza palców stopa może mieć zbyt dużo miejsca i ślizgać się w bucie, a cholewka może się zgnieść lub zapaść w miejscu brakujących cyfr. Wypełniacze palców mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak EVA, korki lub Plastazote, i często są wbudowane w niestandardowe ortezy stóp. Następnie można je przenosić z buta na but. Jeśli poziom amputacji jest poważniejszy, a całe aspekty przedniej części stopy zostały usunięte, mogą być wymagane niestandardowe buty. Mogą być zaprojektowane z dopasowanymi kształtami do frontów butów. Mogą również potrzebować sztywnych podeszew i rockerów, aby zapobiec nadmiernemu zginaniu się buta podczas kroku.

Neuropatia jest bardzo poważnym stanem, który może prowadzić do choroby stawów Charcota i być może amputacji. Zwrócenie pełnej uwagi na zdrowie stóp jest jeszcze jednym sposobem na zapewnienie pacjentowi aktywnego i pełnego życia oraz uniknięcie bardzo kosztownych konsekwencji.