Modyfikacja modelu gipsowego AFO nie jest trudna, a ponieważ AFO są najczęstszym urządzeniem produkowanym w większości warsztatów  ortopedycznych, bardzo ważne jest, aby zrobić to dobrze. Polecam technikę, która działa dobrze z następującymi rodzajami termoplastycznych AFO:

 • Elastyczne AFO lub AFO sprężyny płytkowej do wspomagania zgięcia grzbietowego
 • Sztywne kostki AFO do blokowania ruchu kostki w celu stabilizacji przyśrodkowo-bocznej stawu podskokowego lub kontroli uprowadzenia lub przywodzenia w przedniej części stopy
 • AFO z prostymi stawami skokowymi umożliwiającymi lub ograniczającymi zgięcie grzbietowe lub zgięcie podeszwy

PRZYGOTUJ SIĘ DO SUKCESU

Aby ułatwić pracę, przed rozpoczęciem projektu przestrzegam tych standardowych parametrów.

 • Upewnij się, że masz czyste miejsce pracy, a narzędzia ręczne są czyste i łatwo dostępne.
 • Poświęć czas na zapoznanie się z opakowaniem negatywnym, formularzem zamówienia i urządzeniem, które będziesz produkować. Jest to szczególnie przydatne, jeśli pracujesz nad kilkoma projektami tego dnia.
 • Upewnij się, że rozumiesz instrukcje lekarza i że na wszystkie twoje pytania udzielono odpowiedzi.

 

Wykonaj następujące kroki, aby konsekwentnie wytwarzać AFO, które poprawiają funkcjonalność i zapewniają komfort pacjentowi.

1. Przygotuj opakowanie negatywne.
Mimo że zaleca się, aby podczas procedury odlewania wyrównać kończynę pacjenta z jej poprawioną pozycją, w razie potrzeby owinięcie ujemne można zmienić przed wylaniem modelu plastra. Należy pamiętać, że każde przycięcie i zmiana owinięcia ujemnego zmienia jego kształt i może powodować nieprzewidziane komplikacje podczas montażu gotowego urządzenia.

Powszechnym dostosowaniem owinięcia AFO jest umożliwienie zwiększonego zgięcia grzbietowego lub zgięcia podeszwy. Aby zwiększyć zgięcie grzbietowe, wykonaj wycięcie w kształcie klina na przedniej części na wysokości kostki i proste cięcie na tylnej stronie. Zegnij owinięcie w klin i zamocuj w żądanej pozycji za pomocą zszywek lub bandaża gipsowego. Zrób coś przeciwnego, aby zwiększyć zgięcie rośliny.

2. Wlać plaster.
Zanim wypełnisz gips, pamiętaj, że tradycyjny opatrunek gipsowy potrzebuje jakiegoś środka rozdzielającego. Najczęstszym środkiem oddzielającym jest mieszanina wody z mydłem. Obficie pokryj wnętrze gipsu mieszanką mydlaną, upewniając się, że cała powierzchnia jest przykryta. Usuń i wyrzuć nadmiar mieszaniny mydła.

Wlej model w standardowy sposób, używając ulubionego rodzaju tynku. Nie zapomnij zabezpieczyć metalowej rury w gipsie. Ułatwi to dalsze przetwarzanie.

3. Przygotuj model gipsu.
Po utwardzeniu tynku ostrożnie usuń owinięcie negatywne za pomocą płaskiego śrubokręta, aby wyciągnąć wszystkie zszywki. Użyj niezmywalnego ołówka, aby odtworzyć kościane punkty orientacyjne i inne obszary zaznaczone na negatywowym opakowaniu. Będą to punkty odniesienia podczas procesu modyfikacji. Trzymaj niezmywalny ołówek blisko, aby w razie potrzeby odtworzyć te obszary.

Grzbiety i wybrzuszenia w gipsie wskazują, że bandaż gipsowy zmienił normalny kształt tkanki miękkiej. Dobrą zasadą jest usunięcie około połowy wypukłości otaczających zwężenie i wypełnienie zwężonych wklęsłości. Użyj półokrągłej tarnik Surform, aby usunąć wybrzuszenia i wygładzić powierzchnię. Następnie użyj tynku, aby wypełnić wgłębienia i małe niedoskonałości powierzchni spowodowane przez uwięzienie powietrza.

4. Dodaj wysokość pięty i przedłuż przednią część stopy.
Powierzchnia podeszwy ortezy powinna pasować do stopy i buta pacjenta, dostosowując się do wysokości pięty buta bez zniekształcania względnej pozycji zgięcia podeszwy lub zgięcia grzbietowego AFO. Idealnie, opakowanie ujemne zostało utworzone z ciężarem pacjenta. W takim przypadku przednia i pięta powinny wyglądać płasko na powierzchni podeszwy modelu i powinny znajdować się w równoległych płaszczyznach, z różnicą między wysokością przedniej i pięty. Aby to osiągnąć, ustaw pozytywny model na płaskiej powierzchni.

Rycina A.

Wolę gładką plastikową powierzchnię, aby pomóc w usunięciu modelu po utwardzeniu tynku. Jeśli masz przybliżony rozmiar buta pacjenta, dodaj około 1 cal świeżo wymieszanego tynku do przedniej części stopy. Plaster należy dodać z wierzchołka pierwszej głowy śródstopia i wierzchołka piątej głowy śródstopia i rozciągać się około jednego cala za palcami. Dodam również tynk, aby wypełnić i wyrównać boki pięty. Ułatwi to utworzenie płaskiego miejsca na pięcie.

Po utwardzeniu tynku przesuń model z wyciągniętą stopą do poziomego uchwytu lub imadła. Użyj półokrągłej Surform, aby stworzyć pożądany kształt stopy i przywrócić pierwotną okrągłość pięty, łącząc nowy tynk z oryginalnym modelem. Najprawdopodobniej zobaczysz niedoskonałości w dodanym tynku na powierzchni podeszwy oryginalnego modelu. Wymieszaj dodatkowy tynk i wypełnij puste przestrzenie, uważając, aby nie zniekształcić pierwotnego obszaru łuku (rysunki A i B).

5. Nagromadzenie w kościstych punktach orientacyjnych.
Następnie wbij gwoździe w dowolne zaznaczone kościste miejsca i obszary wrażliwe na nacisk. Najczęstsze obszary to:

 • Przyśrodkowy i boczny kostek
 • Pierwsza i piąta głowa śródstopia
 • Podstawa piątego śródstopia
 • Tylny aspekt kości piętowej
 • Navicular
Rycina B
Rycina C

W zależności od deformacji nóg lub preferencji lekarza, narastanie może wynosić od jednego ósmego cala do jednej czwartej cala. Zmierz, aby zapewnić odpowiednią wysokość.

W tym przykładzie zmierzyłem jeden ósmy cala na wszystkich obszarach wymagających rozbudowy. Za pomocą misy miksującej i szpatułki wymieszaj tyle gipsu, aby przykryła wszystkie tacke w modelu. Poczekaj, aż tynk częściowo się utwardzi, ponieważ łatwiej jest nałożyć zagęszczony tynk na model. Nałóż tynk szpachelką. Za pomocą półokrągłego Surforma zmiksuj i wtop dodany plaster z wierzchołka paznokcia do oryginalnego modelu. Być może będziesz musiał powtórzyć ten krok kilka razy, aby objąć wszystkie kościane punkty orientacyjne (Rysunek C).

6. Rozciągnij ściany przyśrodkowe i boczne.
Ponieważ noga zwęża się w kostce, ciężko byłoby założyć i zdjąć gotowy profil AFO dokładnie taki sam, jak noga pacjenta. Aby pomóc w zakładaniu i zdejmowaniu aparatu ortodontycznego, szczególnie u pacjentów z ograniczeniami fizycznymi, prostuję i rozciągam ściany przyśrodkowe i boczne od kostki do stóp i od kostki do górnej części gipsowej. Tworzy to również płaską płaszczyznę, jeśli musisz przymocować manekiny do modelu.

Umieścić formę do gipsu w uchwycie modyfikującym z palcami skierowanymi do góry. Wymieszaj plaster i użyj szpatułki, aby nałożyć dużą ilość wzdłuż przedniej krawędzi grzbietu stopy od wierzchołka przyśrodkowego kostki kostnej do głów śródstopia. Zrób to samo po stronie bocznej. Gdy tynk częściowo utwardzi się, zetrzyj nadmiar gipsu od wierzchołka kostki do przedniej krawędzi modelu gipsu. Przytrzymaj Surform pod kątem lekko do wewnątrz, aby upewnić się, że dodany tynk nie rozchodzi się większy niż najszerszy przyśrodkowo-boczny pomiar gipsu.

Powtórz tę technikę, aby utworzyć łatwą modyfikację w sekcji łydek AFO. Dodaj więcej gipsu z najwęższej części tuż bliżej kostki do bliższej krawędzi modelu plastra (rycina D).

Rycina D
Rycina E.

7. Wygładź powierzchnię.
Użyj wygładzacza i wody, aby wygładzić swój model. W zależności od niedoskonałości i zmieszanych obszarów pomocne może być wymieszanie dodatkowego tynku i ręczne nałożenie cienkiej warstwy w celu wypełnienia wszelkich otworów i wgłębień, a następnie sito szlifierskie na mokro (rysunek E).

Twój model powinien być teraz gotowy do aplikacji termoplastycznej.