Każdego roku około sześć milionów ludzi w Europie łamie sobie kość, a wiele z tych urazów jest okryta ciężką osłoną z włókna szklanego lub gipsu, gdy leczy się – leczenie, które było takie samo od pokoleń.

Ale w końcu odlewy zyskują nowoczesny splot. Odlewy z wydrukiem 3D umożliwiają uzyskanie otwartej siatki z tworzywa sztucznego dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta. Są wodoodporne, są wygodniejsze i mogą nawet pomóc w szybszym gojeniu się kości. Obsady są częścią większego ruchu w kierunku spersonalizowanych urządzeń medycznych z wydrukowanymi 3-D.

Wiele nowych firm na całym świecie pracuje nad tą nową technologią. Na początku tego roku, student inżynierii Zaid Musa Badwan założył MediPrint w Meksyku, aby wyprodukować NovaCast, którego zaprojektowali wspólnie z kolegami, a kilka tygodni temu Xkelet , z Girony w Hiszpanii, zdobył nagrodę Red Dot Design Award (przyznaną w prestiżowym międzynarodowym konkursie na projekt) za jego obsadę.

Podstawowa koncepcja jest stosunkowo prosta: skaner zbiera specyfikacje zepsutej kończyny, a program do projektowania wykorzystuje je do budowania spersonalizowanych rzutów. Odlew jest drukowany, często w dwóch częściach, i zabezpieczony na miejscu, aż kończyna goi się.

Trójwymiarowy odlew zaprojektowany przez Xkelet.

Drukowanie odlewu eliminuje zmienność formowania ręcznego, a jego konstrukcja – struktura z tworzywa sztucznego z wieloma okrągłymi otworami – jest lekka i oddychająca, co stanowi oczywistą poprawę komfortu i higieny.

Otwory są ważne również z innego powodu: umożliwiają lekarzowi i pacjentowi łatwy dostęp do zranionej kończyny. Carol Lin, ortopeda w Szpitalu Cedars-Sinai, twierdzi, że jest to przydatne do oceny zdrowia skóry i ponownego opatrywania ran, co może zmniejszyć liczbę wizyt kontrolnych. Mówi, że jest to szczególnie przydatne dla pacjentów geriatrycznych, których skóra jest „podobna do bibuły”. Projekt oferuje również lekarzom możliwość łatwego stymulowania uszkodzonego obszaru za pomocą ultradźwięków i innych technologii, które według Lin mogą pomóc w leczeniu niektórych kości.

Wydruki 3D z wydrukiem 3D ułatwią codzienne zadania.

Żadna z tych odcisków z nadrukiem trójwymiarowym nie jest jeszcze dostępna na rynku, ale Xkelet obecnie testuje jej obsadę na dwóch prawdziwych pacjentach, a we wrześniu rozpocznie kliniczną próbę z CE (hiszpańską wersją FDA). Ma już umowę z dwiema z czterech największych firm ubezpieczeniowych w Hiszpanii, a prezes Jordi Tura przewiduje, że obsada trafi do szpitali w ciągu sześciu miesięcy. Mówi, że rzuty kosztują od 200 do 500 $.

Lekarze widzą odlewane w technice 3D odlewy jako najnowszą aplikację technologii, która jest już stosowana w medycynie. Chirurdzy wykorzystują wydrukowane modele anatomicznych cech pacjentów w celu lepszego planowania chirurgicznego, a pacjenci korzystają z drukowanych na zamówienie protez, zamienników kolan i wielu innych. Projekty SmarTech Markets, które rynek medyczny do druku trójwymiarowego wzrośnie z 498 milionów dolarów w 2014 r. Do ponad 5,8 miliarda dolarów w 2024 r.

Gdy spadnie cena druku 3D, otworzy drzwi do kolejnych zastosowań i zaoferuje sposoby na ulepszenie istniejących produktów medycznych, nawet takich jak odlewy, które nie uległy zmianie w ciągu ponad 50 lat.

„Akceptujemy ograniczenia technologii, którą mamy teraz, ponieważ właśnie z tym wyrośliśmy” – mówi Lin. „I jest całkiem niezły, ale nie jest doskonały. Po prostu nie wiemy, ile jeszcze może być. ”

Aktualizacja: ta historia została zaktualizowana w celu odzwierciedlenia poprawnego kosztu obsady Xkelet. Jest to 200- 500 $.

Blockchain zmienia sposób, w jaki świat robi interesy, niezależnie od tego, czy jesteś gotowy, czy nie. Ucz się od ekspertów w Business of Blockchain 2019.