Źle pachnące stopy nie są dla nikogo dobrą zabawą i mogą być bardzo krępujące. Istnieje wiele przyczyn, dla których stopy mają nieprzyjemny zapach, główną przyczyną jest noszenie tych samych butów przez długi czas.

Niemniej jednak dobre przeciwgrzybicze i mydło zapachowe dla twoich stóp może z łatwością zmyć zarazki i bakterie powodujące nieprzyjemny zapach, pozostawiając stopy świeże i wolne od zapachu.


Powody, dla których twoje stopy mogą pachnieć źle

Zapach stóp i dziwny przypadek bromodozy, który jest bardziej chronicznym przypadkiem zapachu stóp, zwykle nie jest czymś, o co należy się martwić.

Oto kilka powodów, dla których stopy mogą brzydko pachnieć;

  • Pot – wilgoć i ciepło wytwarzane przez pot tworzą idealne środowisko dla bakterii do wzrostu i rozkwitu, co z kolei powoduje nieprzyjemny zapach, rozkładając pot i martwe komórki skóry. Utrzymywanie suchości stóp przez noszenie oddychających butów i skarpet lub regularne zmienianie butów i skarpet może pomóc w pocie.
  • Buty – jeśli zawsze nosisz tę samą parę butów, nie mają one odpowiedniej szansy na oddychanie, a wilgoć i bakterie mogą gromadzić się w twoich butach, powodując ostatecznie zapach, który z kolei gromadzi się w twoich butach. W takim przypadku musisz regularnie zmieniać buty lub czyścić i szorować stopy, a także używać dezodorantu lub proszku do butów lub stóp.
  • Stres – uczucie dodatkowego nacisku i stresu powoduje, że stopy pocą się jeszcze bardziej. Niestety pot wywołany stresem jest wytwarzany przez inny hormon i gruczoł potowy, który pachnie znacznie gorzej niż zwykły pot.
  • Zakażenie grzybicze – grzybica stóp wśród innych zakażeń grzybiczych jest jedną z najczęstszych infekcji stóp na siłowniach i sportach, które mogą przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnego zapachu stóp. Użyj proszku przeciwgrzybiczego między palcami u stóp i odpowiednio osusz stopy. Nawilżaj tylko stopy i pięty, a nie między palcami.