Według podiatrów wysokie łuki są mniej powszechnym problemem niż płaskostopie . Mogą być jednak same w sobie problematyczne. Jeśli twoje stopy mają szczególnie wysokie łuki, możesz podjąć pewne proste środki ostrożności, aby zapobiec lub złagodzić ból i dyskomfort.


Co powoduje wysoki łuk stopy?

Wysoko wysklepiona stopa (znana również jako stopa Cavus lub Pes Cavus ) jest stanem, w którym łuk stopy jest nadmiernie zaznaczony. Chociaż technicznie nie ma nic złego w wysokich łukach, faktem jest, że powoduje to mniejszą powierzchnię stopy, która styka się z ziemią – innymi słowy, powoduje większy nacisk na pięty i piłki stopy

Z czasem może to spowodować zapalenie powięzi podeszwy i inne bolesne stany. W większości przypadków wysokie łuki są dziedziczone – jeśli mają je twoi rodzice lub dziadkowie, prawdopodobnie ty też. W dziedzicznych przypadkach Cavus Feet struktura kości stóp powoduje stan i często łatwo jest go zdiagnozować we wczesnym wieku.

Można jednak również rozwinąć stopę Cavus w późniejszym życiu. Przykłady takich przypadków mogą obejmować:

 • Spina Bifida
 • Paraliż dziecięcy
 • Uderzenia
 • Dystrofia mięśniowa
 • Porażenie mózgowe
 • Choroba Charcota-Marie-Tootha
 • Choroba Parkinsona

Ulgę w bólu i leczenie wysokich łuków

Jeśli twoje wysokie łuki rozwinęły się ze stanu medycznego, prawdopodobnie pogorszą się z czasem. Nie ma absolutnie znanego lekarstwa na wysokie łuki stóp. Istnieje kilka środków, które można podjąć, aby zapobiec pogorszeniu się stanu i złagodzić ból.

 • Utrata masy ciała – im mniejszy nacisk wywierany jest na stopy o wysokich łukach, tym lepiej. Jeśli masz nadwagę z Cavus Foot, powinieneś rozważyć utratę wagi, aby złagodzić obciążenie stóp.
 • Fizjoterapia – fizjoterapeuta może pomóc w koordynacji ruchów, wyrównaniu stóp i równowadze podczas chodzenia na wysoko wysklepionych stopach. Może to pomóc, jeśli masz problemy w tych obszarach ze stopami kawioru.
 • Właściwe obuwie – większość obuwia produkowanego fabrycznie nie jest przystosowana do wysokich łuków. Upewnij się, że twoje obuwie jest wygodne z odpowiednią ilością wyściółki lub zamień fabryczne wkładki obuwia na lepiej dopasowane.
 • Chirurgia – specjalista stopy może zalecić korekcję stóp w przypadku wysokich łuków, w zależności od przyczyny wysokiego łuku. Jeśli walczysz, aby chodzić na nogach, może to być niezbędna opcja, aby zrekompensować słabości stóp. W wielu przypadkach nie zawsze jest to możliwa opcja.
 • Orthotics – Wreszcie, dobra para wkładek jest niezbędna dla osób z wysokimi łukami, aby zapewnić stabilność, komfort i amortyzację. Jeśli masz bardzo ciężkie wysokie łuki, zaleca się, aby zobaczyć podiatrę dla niestandardowych ortezy stóp, w przeciwnym razie, spójrz na naszą ofertę wysokiej ortezy wysokiej łuków poniżej!

Cechy najlepszych wkładek do butów 

Przeprowadzając naszą recenzję, są to najważniejsze cechy, które wzięliśmy pod uwagę, aby znaleźć najlepszą ortezę dla wysokich łuków:

 • Gruba amortyzacja – osoby z wysokimi łukami stóp potrzebują grubej wyściełanej wkładki, aby zmniejszyć nacisk na piętę i piłkę stopy. Gruba poduszka zapewnia większy komfort i często większą stabilność.
 • Deep Heel Cup – głębokie pięty zapewniają lepszy kontur łuku dla osób z Cavus Foot. Pomaga także w pronacji i kontroli ruchu, pozwalając na łatwiejsze kroczenie, większą równowagę i mniejszy ból.
 • Technologia adaptowalnego łuku – dostosowujący się łuk jest korzystny dla wszystkich rodzajów stóp, całkowicie zdolny do wypaczenia i poruszania się z dokładnie określonym kształtem łuku. Ponieważ wysokie łuki często różnią się kształtem i rozmiarem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dopasowujący się łuk przybierze Twój unikalny kształt i zapewni potrzebne wsparcie dla stopy.
 • Amortyzacja – im mniejszy nacisk na te wysokie łuki, tym rzadziej odczuwasz ból. Dobrym pomysłem jest posiadanie podkładek amortyzujących na spodniej stronie wkładek z wysokim łukiem, aby zapobiec wstrząsom, które mogą uszkodzić wrażliwe stopy. Niektóre pochłanianie wstrząsów zapewnia zwrot energii, dając ci impuls podczas chodzenia.
 • Wiele warstw – zwykle wkładka z podwójną lub trójwarstwową warstwą zapewni najlepszy komfort Twoim stopom. Mocna, stabilna dolna warstwa, wykonana z pianki o dużej gęstości lub lateksu, zwieńczona miękką, formowalną górną warstwą, działa najlepiej.