Nie ma nic bardziej irytującego niż ocieranie butów i pęcherze od spoconych stóp ocierających się o wnętrze buta. Pęcherze mogą być bolesne i wręcz irytujące, co ostatecznie psuje cały dzień do tego stopnia, że ​​nie możesz funkcjonować tak dobrze, jak chcesz.

Funkcja zapobiegania powstawaniu pęcherzy

Co powoduje powstawanie pęcherzy na stopach

Jeśli chodzi o pęcherze, to głównymi winowajcami są przyczyna, SWEAT i tarcie.

Tarcie

Dzieje się tak, gdy nosisz buty nieco luźne lub źle dopasowane. Twoje uzdrowienia mogą ocierać się o tył buta, co z kolei powoduje bolesne pęcherze i otarcia. Nie noszenie skarpet lub noszenie niewłaściwych skarpet może również powodować tarcie, które skończy się pęcherzami i otarciami.

Pocić się

Pot lub jakikolwiek rodzaj wilgoci w butach lub skarpetach spowoduje pęcherze i bolesne otarcia. Ogólnie rzecz biorąc, mokre stopy są bardzo szkodliwe dla bakterii i mogą powodować powstawanie nieprzyjemnego zapachu, powodując grzybicę stóp i wiele innych chorób lub infekcji. Kiedy twoje stopy są mokre i spocone, stają się miękkie, co z kolei czyni je bardziej podatnymi na tworzenie bolesnych pęcherzy i owrzodzeń.


Kilka porad, jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy i otarciom stóp

Na koniec poleciłbym trzy rzeczy na pęcherze, dobrze dopasowane buty, dobre skarpetki i wilgoć lub wyściełane wkładki

Upewnij się, że buty dobrze pasują i nie ślizgają się podczas chodzenia lub biegania, nowe buty również mogą potrzebować trochę czasu docierania, ponieważ mogą powodować pęcherze. Buty zbyt luźne lub zbyt małe mogą zarówno powodować pęcherze, jak i otarcia.

Skarpety, które nosisz, powinny odprowadzać wilgoć i być wykonane z dobrych materiałów, aby zapobiec tarciu i wśliznąć się w twoje buty.

Dobra para wkładek zapewnia nie tylko amortyzację, ale także zapachy i wilgoć w butach, które są głównymi przyczynami infekcji i pęcherzy. Możesz również kupić wkładki lub wkładki na pięty, aby zapobiec zsuwaniu się ulubionych butów lub zmniejszyć rozmiar buta, który jest zbyt duży, o kilka centymetrów.

Kilka innych wskazówek, które możesz zastosować;

 • Poświęć trochę czasu na powolne włożenie nowych butów – Przed rozpoczęciem pełnej rutyny używaj krótkich biegów lub spacerów w nowych butach sportowych, aby nosić je prawidłowo.
 • Używaj grubszych skarpet – w butach, które są zbyt duże lub nowe i powodują pęcherze.
 • Szeroki palec u nóg – Upewnij się, że palec u nóg butów jest wystarczająco szeroki i nie skurczy palców u nóg.
 • Uważaj na twarde szwy – szorstkie krawędzie w butach mogą ocierać stopy i powodować pęcherze. Użyj wkładek lub przyklej stopy stopami w miejscach ocierających się o nierówne miejsca.
 • Wrażliwe stopy – mają tendencję do łatwiejszego ocierania, starają się nieco zahartować stopy, mocząc je w herbacie i utrzymując je dobrze nawilżone.
 • Noś skarpety odprowadzające wilgoć – wykonane z oddychających materiałów. W przypadku mniejszych butów noś cienką skarpetę, a w przypadku luźniejszych butów grubszą skarpetę. Upewnij się, że twoje skarpetki nie mają irytujących szwów.
 • Smaruj dobrze stopy – nałóż na wazelinę, maść AD lub tarczę sportową na stopy przed bieganiem lub chodzeniem.
 • Przez cały czas utrzymuj suche stopy – proszek talku, skrobia kukurydziana lub antyperspirant mogą pomóc wyeliminować pot i nieprzyjemny zapach.
 • Zadbaj o dobre nawodnienie – szczególnie podczas uprawiania sportu lub aktywności.
 • Taśma – w podobny sposób można zakryć problematyczne obszary stóp za pomocą taśmy lub bandaży.

Cechy dobrej wkładki zapobiegającej powstawaniu pęcherzy

 • Wybierz pełnowymiarową wkładkę do blistrów na spodzie stóp.
 • Upewnij się, że wkładka ma właściwości pochłaniające wilgoć i antybakteryjne lub poddana obróbce górna warstwa.
 • Amortyzacja i wsparcie łuku są zawsze dobrymi cechami każdej wkładki.
 • Możesz użyć podkładek pod pięty, aby zapobiec otarciom i pęcherzom na piętach, lub w przypadku bardzo luźnych butów.
 • Płaszcz rozciągnięty na wkładce jest pożądany dzięki wygodnemu i oddychającemu materiałowi.
 • Otwory perforacyjne w wkładce mogą pomóc poprawić wentylację, utrzymując stopy suche.