ODLEGŁOŚĆ MIĘDZY protezą a rzeczywistością maleje. Dzięki postępowi w akumulatorach, robotyce sterowanej przez mózg i sztucznej inteligencji, dzisiejsze mechaniczne kończyny mogą robić wszystko, od skrętu, aż po chwytanie i podnoszenie. A to nie tylko dobra wiadomość dla osób po amputacji. „Po coś takiego, jak zbieranie bomb, może warto użyć ramienia zrobotyzowanego?”, Mówi Justin Sanchez, kierownik programu Revolutionizing Prothetics firmy Darpa. Cóż, z pewnością byłoby to przydatne.

Ramię sterowane mózgiem

Zdolność: Dotykanie rąk, wyciąganie rąk
Kontrolowane przez umysł kończyny nie są nowe, ale naukowcy z University of Pittsburgh pracują nad ramieniem, które może czuć . Przewody łączą ramię z mózgiem, więc gdy zostanie zastosowany nacisk, sygnał ostrzega o kory zmysłowej.

Ręka, która widzi

Potrafi: szukać okazji
Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle zaprojektowali dłoń z małym aparatem fotograficznym, który pokazuje zdjęcia obiektów. Następnie sztuczna inteligencja określa akcję. Podobaj, chwyć to piwo i podnieś je do moich ust .

Linx

Zdolność: Wspinaczka na każdej górze
W przeciwieństwie do starszych protez dolnych kończyn, Linx może stwierdzić, kiedy siedzi na krześle. Mając zaledwie 6 funtów, wykorzystuje siedem czujników zbierających dane o aktywności i ukształtowaniu terenu, co pomaga przystosować się do nowych sytuacji.

Bebionic

Zdolne do: Gwałtowne gesty
Jest to jedyna sztuczna ręka z palcami z bąbelkami powietrza – doskonale nadaje się do pisania i obsługi delikatnych przedmiotów (jak jajka). A ponieważ poszczególne silniki napędzają naturalne ruchy, użytkownicy mogą błyskawicznie odwrócić ptaka.

Michał Anioł

Zdolne do: Malowanie arcydzieł
Podczas gdy wiele protez ma sztywny kciuk, Ottobock zaprojektował ten model z wtórnym napędem w najgrubszym palcu, czyniąc go przeciwstawnym. Więc łatwiej jest trzymać, na przykład, pędzel. Wielkie kciuki w górę!