Jest to prawdopodobnie najważniejszy poziom amputacji, ponieważ jest adresowany do większości pacjentów.

Jeśli chodzi o cechy techniczne, chcemy, aby dystalny koniec łącznika piszczelowego wynosił 12-15 cm, natomiast końce kości piszczelowej i strzałkowej powinny być odpowiednio ukształtowane i odpowiednio pokryte miękką tkanką.

Ten stan biomechaniczny zapewnia wymaganą wysokość ułożenia protezowej kostki, a jednocześnie oferuje pacjentowi odpowiednie ramię piszczelowe do skutecznej kontroli protezy.

Aby zaprojektować nasadkę filaru piszczelowego, stosujemy zasadę obciążenia więzadła rzepki, przenosząc częściowo obciążenie na obszary po obu stronach piszczeli i na poprzek oparcia brzuchatego. Dzięki zastosowaniu tej specyficznej techniki obciążenie rozkłada się prawidłowo (całkowity kontakt), jednocześnie chroniąc wrażliwe obszary pola podkolanowego i przedniej krawędzi kości piszczelowej.

Aby umieścić nasadkę na zaczepie, stosujemy głównie skarpetki silikonowe lub poliuretanowe. Ze względu na zwiększoną wytrzymałość i komfort, jaki zapewniają pacjentowi, są bardzo przyjazne dla użytkownika i zostały z powodzeniem wykorzystane. Są one dostępne na rynku w różnych typach, zarówno w kształcie podstawowym, jak i stożkowym, z trzpieniem, pierścieniem lub innymi odmianami. Wybór dokonywany jest przez protezę, w oparciu o morfologię zaczepu, istniejący stan mięśni, a także poziomy aktywności pacjenta.

Zalety to:

 

  • Wysoka wytrzymałość
  • Bezpieczeństwo i stabilność twardszej warstwy zewnętrznej, komfort i amortyzacja przez miękką warstwę wewnętrzną.
  • Korzystne składniki są zawarte w celu zapobiegania i ochrony skóry, pozostawiając przyjemny zapach.
  • Łatwe wkładanie i wyjmowanie protezy.

Jak wspominaliśmy w amputacjach udowych, budowa gniazda piszczelowego i dobór silikonu stanowią najważniejsze parametry sukcesu rehabilitacji.

Ostatecznie proteza jest zakończona zewnętrzną powłoką ze względów estetycznych. Stosujemy piankową lub silikonową wyściółkę, w pełnej harmonii z kolorami i cechami zdrowej kończyny.