Aby orteza stawu skokowego (AFO) lub szyna mogła prawidłowo wykonywać swoją pracę, należy ją nosić z odpowiednimi butami. Znalezienie odpowiedniego obuwia może być wyzwaniem, dlatego stworzyliśmy ten przewodnik, aby pomóc Ci zrozumieć, czego szukać, aby znaleźć najlepsze buty dla AFO i szyn.

Podczas spotkania z ortezą ważne jest, aby zabrać ze sobą buty, które będą noszone z AFO lub szyną. Dzięki temu Orthotist może je ocenić i dopasować ortezę do kształtu buta, aby uzyskać najlepsze dopasowanie i dopasowanie.

Jeśli chcesz kupić nową parę butów, musisz to zrobić przed umówionym spotkaniem. Oto nasze najlepsze wskazówki dotyczące kupowania butów do noszenia z AFO lub szynami.

Kupując buty, upewnij się, że:

1. Pięta jest niska, ale niezbyt płaska
. Wysoki obcas lub całkowicie płaska podeszwa może zmienić sposób działania AFO. Może to być szkodliwe dla stóp i wpływać na chodzenie.

Szukaj buta o niskiej wysokości pięty. Zbyt wysokie wygięcie stopy może spowodować problemy dla stóp, nóg i dolnej części pleców. Kąt może również spowodować wysunięcie stopy z AFO.

Niski obcas

Całkowicie płaska podeszwa może być również szkodliwa. Płaska podeszwa może powodować nadmierne rozciąganie, rozdarcie lub zapalenie kostki, nie wspominając o uszkodzeniu AFO. Zakrzywiona podeszwa – która dopasowuje się do łuku stopy – zapewnia właściwy komfort i wsparcie.

Płaska podeszwa

2.
Innersole buta można usunąć AFO lub szyny zajmą dodatkowe miejsce w bucie. Wkładka wewnętrzna, którą można usunąć, pozwoli na dodatkowe miejsce.

Innersole usunięte

3. Że tylna część buta jest dość twarda i sztywna
Ważne jest, aby but zapewniał stabilność i kontrolę pięty. Bardziej sztywny tył ułatwia również stopie i ortezie wejście do buta.

Sztywna pięta

4. But można z łatwością zaciągnąć i rozprostować.
Hak i pętla lub sznurowadła to najlepsze opcje. Pozwalają one na zaciśnięcie buta, ale także jego nieodkręcenie, umożliwiając wsuwanie się dużego otworu na stopę i ortezę.

Napięty

Bez dużego języka, który porusza się wystarczająco daleko, może być zbyt trudno włożyć AFO do buta.

Nieskrępowany

5. Aby kupić jeden pełny rozmiar
Kup but, który jest o jeden pełny rozmiar większy od obecnego rozmiaru stopy. Pozwala to na dodatkowe pomieszczenie zajmowane przez ortezę.

WSKAZÓWKA: Nie chcesz, aby but był większy niż jeden rozmiar, ponieważ może to wpływać na równowagę i chodzenie. Jeden rozmiar jest zazwyczaj idealny.

Rozmiar buta Większy

6. But jest lekki
Im lżejszy but, tym mniej wysiłku trzeba chodzić.

7. Przechowuj pokwitowanie
Kupuj buty, które pozwalają na zwrot i przechowuj pokwitowanie, abyś mógł je zwrócić lub wymienić, jeśli nie są odpowiednie.