Hamaki mogą być bardzo bolesne i bez odpowiedniej opieki mogą stać się stresującym codziennym problemem.

Dowiedz się więcej o tym, jak zidentyfikować palec młotkowy, co go leczy, jak wkładki młoteczkowe pomagają, a także jakie wkładki najlepiej kupić dla palców młotkowatych.

Wkładki do palców młota

Objaśnienie palca młotowatego: przyczyny, objawy i wyleczenia

Hammer Toe (znany również jako Claw Toe) to bolesny stan, w którym jeden lub więcej palców zgina się w dół. Dotknięty palec u nogi staje się bardzo sztywny, przez co trudno go poruszać. Drugi palec jest najczęściej dotykanym palcem i często może tworzyć modzele lub odciski w stawach. Główną przyczyną palców młota jest noszenie obcisłego obuwia, takiego jak źle dopasowane buty lub bardzo szpiczaste szpilki.

Objawy Claw Toe obejmują:

 1. Sztywność palców
 2. Obrzęk palców stóp.
 3. Palce zachodzą na siebie.
 4. Ból palców stóp podczas chodzenia lub stania.
 5. Deformacje palców.

Palce młotkowe często układają się w kilka miesięcy po usunięciu przyczyny problemu, na przykład zmieniając buty na te, które lepiej pasują. W międzyczasie można zastosować wkładki ortezowe, rozciąga palce u stóp, szyny palców i maści przeciwzapalne, aby poradzić sobie z bólem.


Jak wkładki do palców młotkowatego pomagają sobie poradzić

Ponieważ Hammer Toe nie jest stanem, który po prostu szybko ustępuje, bardzo ważne jest, aby uwzględnić go w międzyczasie podczas leczenia. Najprostszym sposobem na to jest uzyskanie pary wkładek do palca młotka, a także lepiej dopasowanych butów i maści, która zmniejsza stan zapalny.

Wkładki do palców młotkowych często działają w celu skorygowania postawy stóp i wyrównania palców. Ma to kilka wspaniałych zalet, takich jak:

 • Uśmierzanie bólu – W wielu przypadkach dobra para wkładek ortotycznych na palce młotkowate zmniejsza ból podczas chodzenia lub stania na nogach.
 • Dystrybucja nacisku – Wkładki do palców młotkowatych zapewniają równomierne rozłożenie nacisku na stopy. Minimalizuje to uderzenia, zmiękcza lądowania i zapobiega pojawianiu się innych bolesnych dolegliwości stóp w wyniku uderzenia palcem młotkowatym (np. Zapalenie powięzi podeszwy).
 • Wygoda – wkładki mają decydujący wpływ na wygodę. Zazwyczaj zapewniają one stopom wystarczającą przestrzeń do radosnego pobytu, zapewniając, że nie można ich używać w butach, które nie pasują do ciebie (które prawdopodobnie były przyczyną problemu!).
 • Zwiększona mobilność – noszenie wkładek do młotków pozwoli ci lepiej się poruszać.

Cechy dobrej wkładki do palców młotkowatego

Bardziej pożądane cechy wkładek do palców młotkowatego są następujące:

 • Idealne podparcie łuku – To, co oznacza idealne podparcie łuku, będzie się różnić w zależności od rodzaju stopy. W przypadku płaskich stóp konieczne jest bardzo łagodne podparcie łuku. W przypadku wysokich łuków idealne jest strome podparcie łuku (1 do 3 cali).
 • Adaptacyjna amortyzacja – adaptacyjna amortyzacja jest bardzo wygodna i utrzymuje całą stopę wyściełaną, zmniejszając ból. Pianka i korek to jedne z najlepszych rodzajów amortyzacji, dostosowujące się do unikalnego kształtu stóp.
 • Uniesione pięty – Lekkie uniesienie pięty jest idealne dla osób z młotkowatym palcem, ponieważ pomaga utrzymać proste palce.
 • Podparcie śródstopia – podparcie śródstopia zwykle występuje w postaci grzbietu, który unosi i lekko oddziela palce od siebie. Odciąża to palce i obszar stopy.
 • Pasek na palce – wielu lekarzy stóp zaleci stosowanie szyny lub usztywnienia palca w celu wyrównania palca młotkowatego. Niektóre wkładki mają w tym celu pasek na palce, dający doskonały efekt 2 w 1. Pamiętaj tylko, aby zachować delikatność palcami stóp. Przed założeniem paska na palce mogą być potrzebne łagodne ćwiczenia na rozciąganie i palce.