Ci z nas, którzy cierpią na nadmierne pocenie się przez cały rok, szczególnie latem, bez wątpienia pragnęliby jakiegoś rodzaju spoconego leczenia stóp.

Niestety przyczyny spoconych stóp różnią się tak bardzo, że nie istnieje ani jedno takie rozwiązanie, jednak na rynku istnieją wkładki, które mogą sprawić, że chodzenie w butach będzie przyjemniejsze i na pewno mniej nieprzyjemne!

Wkładki do spoconych stóp

Kilka przyczyn nadmiernego spocenia stóp

W niektórych raportach wykazano, że przeciętny człowiek poci się około jednego kieliszka dziennie z samych stóp.

To dużo wilgoci, która wydostaje się z naszych stóp, jeśli się nad tym zastanowić! Oto niektóre z głównych przyczyn nadmiernej potliwości:

 • Detoksykacja – za każdym razem, gdy się pocimy, dzieje się tak dlatego, że nasze ciała albo pozbywają się odpadów, albo przegrzewamy się. Jeśli zjadłeś coś, na co masz uczulenie lub coś, co wywiera duży nacisk na wątrobę, najprawdopodobniej pocisz się więcej.
 • Choroba – podczas choroby nasze ciała będą gorączkować w wysokiej temperaturze i powodować pocenie się. Proces ten zwykle pomaga zniszczyć infekcję, prowadząc do większego pocenia się, gdy ciało wypłukuje produkty uboczne. Przewlekłe zaburzenia stylu życia i choroby autoimmunologiczne mogą powodować, że pocą się dużo z powodu nawracających infekcji i osłabionego układu odpornościowego.
 • Nadpotliwość – jest to powszechny stan, który nie tylko wpływa na stopy, ale odnosi się do stanu funkcjonowania wszystkich gruczołów potowych w ciele. Jeśli masz nadmierne pocenie się podeszwy, gruczoły potowe stóp są nadmiernie funkcjonujące, co może prowadzić do nadprodukcji potu.
 • Zakażenia grzybicze / stopy – jeśli twoje stopy pachną niewiarygodnie ostro po poceniu się, być może masz infekcję grzybiczą stóp, np. Stóp sportowców. Może to również powodować nadmierne pocenie się.
 • Noszenie niewłaściwego obuwia – niektóre osoby reagują na syntetyczne wkładki, skarpety lub buty, co powoduje, że pocą się znacznie bardziej niż to konieczne. Jeśli okaże się, że masz problemy z materiałami syntetycznymi, postaraj się o organiczne skarpety i noś naturalne wkładki, takie jak korek lub drewno cedrowe.

Rodzaje wkładek do spoconych stóp i kontroli zapachu

Najlepsze rodzaje wkładek, które pomagają kontrolować spocone stopy, są wymienione poniżej:

 1. Wkładki z drewna cedrowego – czy kiedykolwiek wyobrażałeś sobie noszenie kory? Drewno cedrowe, które zostało drobno przycięte i dopasowane do wielkości stopy, ma niesamowitą zdolność zmniejszania spoconych stóp. Jest naturalnie chłonny, naturalnie antybakteryjny, przeciwgrzybiczy i dopasowuje się dokładnie do kształtu stopy po pewnym czasie noszenia. Wbrew pozorom pozwala również oddychać stopom.
 2. Superchłonne wkładki – wkładki pokryte materiałem z mikro zamszu są zwykle bardzo chłonne, ponieważ materiał ten działa jak ręcznik.
 3. Wkładki z węglem aktywowanym – węgiel aktywny lub węgiel drzewny znane są od stuleci ze swojej zdolności do usuwania zapachów ze śmierdzących stóp, oczyszczania ciała, a nawet w jednym etapie były używane do wybielania zębów! W niektórych przypadkach wkładki z węglem aktywowanym znacznie zmniejszają potliwość.
 4. Wkładki eliminujące nieprzyjemne zapachy – Istnieje kilka wkładek zaprojektowanych w celu wyeliminowania nieprzyjemnego zapachu, w szczególności za pomocą szeregu zapachów lub aromaterapii, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Te wkładki nie pomogą jednak ostatecznie rozwiązać problemu.
 5. Wkładki korkowe – korek jest naturalnie oddychający, chłonny i im więcej się w nim pocisz, tym lepiej korek dopasowuje się do twoich stóp. Korek pozostawia uczucie suchości i jest podobny do drzewa cedrowego, ponieważ pomaga spoconym stopom.

Cechy dobrej wkładki dla spoconych stóp

Oto pięć najlepszych funkcji, jakie powinny mieć wkładki do spoconych stóp:

 • Wyjmowane wkładki bez skarpet – to fantastyczna funkcja z dwóch powodów: nie musisz nosić ze sobą skarpet i możesz prać wkładki w pralce! Może to z pewnością pomóc zniszczyć nagromadzone zapachy i utrzymać stopy w czystości, szczególnie jeśli walczysz z infekcją lub masz problemy ze grzybiczymi stopami.
 • Oddychający materiał wierzchniej warstwy – jeśli potrzebujesz wkładki z pianki, aby uzyskać jak największy komfort i optymalne wsparcie, koniecznie kup parę z oddychającą górną warstwą! Zmniejszy to szansę tych, którzy są bardziej wrażliwi na obfite pocenie się w nich i pozwoli każdemu skorzystać z fantastycznego podparcia stopy, jakie oferują te wkładki.
 • Perforacja i przepływ powietrza – Bardzo ważne jest, aby syntetyczne wkładki były wentylowane, aby stopy mogły oddychać. Twoje stopy z pewnością pocą się bardziej, jeśli nie mają żadnego przepływu powietrza. Nie wspominając o tym, że grzybowi łatwiej jest występować w środowisku o niskiej zawartości tlenu i wysokiej wilgotności, takim jak ciemne granice spoconego buta!
 • Wkładki antypoślizgowe – niektórzy ludzie pocą się tak bardzo, że ślizgają się i ślizgają w butach. Jeśli jesteś jedną z tych osób, będziesz chciał zainwestować w najwyższej jakości wkładki antypoślizgowe, aby uzyskać najlepsze wsparcie dla stopy. Powinno to również pomóc w problemach z kontrolą pronacji.
 • Hipoalergiczny – naturalnie dla uzyskania najlepszych rezultatów dotyczących mniejszego pocenia się, będziesz chciał kupić wkładki, na które nie jesteś uczulony lub które są hipoalergiczne.