Po kilku latach stania na nogach, zwłaszcza jeśli codziennie używamy tych samych butów, nasze stopy mogą być bardzo zmęczone.

Ogólne fabryczne wkładki nie będą cięły na zmęczenie stóp, dlatego opracowaliśmy ten przydatny artykuł, aby pomóc Ci ustalić, jakie są najlepsze wkładki przeciwzmęczeniowe i dlaczego.


Spojrzenie na to, co powoduje zmęczenie stóp

Nie zawsze jest tak oczywiste, dlaczego nasze stopy są tak obolałe i zmęczone. Oto kilka dobrze znanych przyczyn zmęczenia stóp, o których słyszałeś wcześniej.

 • Postawa – wierz lub nie, to jak postawa kręgosłupa odgrywa ogromną rolę w powstrzymywaniu zmęczenia stóp. Jeśli kręgosłup nie jest wyrównany, istnieje prawdopodobieństwo, że biodra też. Kiedy biodra wychodzą, to tylko kwestia czasu, zanim wyprostują się nasze stopy. Łuki w stopach muszą ciężej pracować, aby zrekompensować różnicę.
 • Generyczne wkładki – fabryczne wkładki są zwykle wykonywane na środkowe łuki stóp i co zaskakujące, wielu z nas zmęczy stopy. Ogólne obuwie fabryczne również zwykle nie jest produkowane z myślą o trwałości. Podeszwy butów zużywają się, a jeśli robią to nierównomiernie, może to powodować duże obciążenie dla naszych stóp i bioder.
 • Rodzaj stopy – nie każdy ma taką samą stopę na świecie. Niektóre osoby mają bardziej płaskie stopy, a inne mają bardziej kanciaste stopy z wysokimi łukami. Może to stanowić problem w przypadku wkładek produkowanych dla przeciętnego rodzaju stopy.
 • Urazy – naturalnie urazy sportowe lub wyciągnięte więzadła i ścięgna mogą powodować nadmierne obciążenie stóp. Ochrona stóp może pomóc im nie męczyć się w tym stanie.

Poznaj swoje rodzaje stóp i najlepsze dopasowanie wkładki przeciw zmęczeniu

Twój typ stopy pomoże ci wiedzieć, jakiego rodzaju wkładki potrzebujesz, aby stopy były rozluźnione i wolne od bólu.

 • Płaskie stopy – jeśli łuki twoich stóp nie istnieją lub są całkowicie płaskie, masz płaskie stopy. Wkładka o dowolnym kształcie spowoduje zmęczenie stóp i najprawdopodobniej spowoduje wiele niepotrzebnego bólu stopy. W przypadku płaskich stóp potrzebujesz płaskiej wkładki z głębokim miseczką na pięcie, która zapewni odpowiednie wsparcie. Łagodny uniesienie pięty może również pomóc w przypadku bólu kolan.
 • Wysokie łuki – wysokie łuki mogą stworzyć elegancko wyglądające stopy, ale mogą czuć się koszmarnie w płaskim bucie. Jeśli masz wysokie łuki, szukasz wkładki z podwyższoną miseczką na pięcie, głębokim podparciem łuku i zwykle z technologią adaptacyjnego łuku, aby dostosować się do zgięć, w jakich przechodzą twoje rozszerzone łuki.
 • „Normalne stopy” – jeśli wydaje się, że nie masz problemów z ogólnymi wkładkami, prawdopodobnie masz normalne stopy. Jednak badania wykazały, że z czasem ludzie o normalnych łukach nadal cierpią na takie objawy, jak zapalenie powięzi podeszwy, jeśli nie dbają właściwie o swoje stopy. Każda łagodnie wyprofilowana orteza ze wzmocnionym wsparciem może pomóc osobom o „normalnych” stopach.

Właściwości dobrej wkładki przeciwzmęczeniowej

Poniżej wymieniliśmy niektóre z najlepszych funkcji, które powinny mieć wkładki niszczące zmęczenie!

 • Technologia Adaptive Arch – jak sama nazwa wskazuje, technologia adaptacyjnego łuku w wkładce pozwoli na podparcie łuku wkładki, niezależnie od tego, w jaki sposób wyginają się Twoje łuki. Pianka pamięciowa to najlepszy materiał, który tworzy ten efekt.
 • Molded Orthotics – wkładka z konturami, które dokładnie pasują do Twojego rodzaju stopy, są najlepsze dla twoich stóp, zapewniając niestandardowe wsparcie stopy. Spróbuj znaleźć wkładkę dopasowującą się do kształtu stopy. Wkładki z korka, skóry, pianki i drewna cedrowego są w stanie dopasować się do kształtu stopy po ich założeniu.
 • Wzmocniona podstawa – im więcej wkładek i wzmocnienia w podstawie, tym bardziej wytrzymała będzie wkładka, zapewniając lepszą ochronę i amortyzację wstrząsów.
 • Uniesienie śródstopia – dla osób cierpiących na bóle w przedniej części stopy lub kłębek stopy, podniesienie palców u stóp i nieznaczne oddzielenie dużego palca od reszty palców sprawi, że świat się zmieni!
 • Deep Heel Cup – Deep Heel Cup tradycyjnie kontroluje przesadzanie, które jest najczęstszym problemem nieprawidłowej stopy. Głęboki obcas miseczki doskonale nadaje się również do utrzymania wkładki na miejscu i pomaga stopom nie ślizgać się i nie ślizgać w bucie.