1. Idź na zakupy po buty późno w ciągu dnia. Z każdym dniem stopy stają się większe, a Ty chcesz kupować buty, gdy Twoje stopy są największe, aby zapobiec powstawaniu pęcherzy.
 
2. Zawsze dostosuj rozmiar, zarówno długość, jak i szerokość. Wymiarowanie powinno odbywać się z obciążeniem. Rozmiar buta może się zmieniać w krótkim czasie, więc często zmieniaj rozmiar.
 
3. Ściśnij zapietke pięty buta w miejscu, w którym cholewka styka się z podeszwą buta, zapiętka nie powinien się zapadać. Jeśli się zapadnie, NIE zapewni żadnego wsparcia dla stopy.
 
4. Dokręć but (przytrzymując przód buta jedną ręką, a tył buta drugą), powinno być trochę zabawy z butem, ale nie powinieneś być w stanie obrócić buta na siebie. Jeśli but ma zbyt duży moment obrotowy, NIE zapewni on wsparcia na nierównym terenie.
 
5. Sprawdź, gdzie zgina się but, powinien zgiąć się w stopie, a nie w łuku. Jeśli ugnie się w łuku, nie zapewni podparcia łuku i spowoduje zmęczenie stopy.
 
6. Zawsze kupuj buty, które mają sposób na zaciśnięcie / poluzowanie buta, np. Sznurówki, rzepy lub paski. Jeśli twoja stopa puchnie z upływem dnia, możesz łatwo wyregulowa