Obniżone napięcie mięśniowe, porażenia i niedowłady utrudniające utrzymanie właściwej pozycji siedzącej oraz wtórnie prowadzące do bocznych skrzywień kręgosłupa w przebiegu:
- dystrofii mięśniowej,
- przepukliny oponowo-rdzeniowej,
- MPDz.
- Skolioza porażenna.
- Poprawa stabilności w siedzeniu oraz pionizacji, która pozwala na lepszą kontrolę głowy i większą funkcjonalność kończyn górnych.
- Zwiększenie sprawności oddechowej w skorygowanej pozycji siedzącej.
- Orteza o działaniu wyprostnym głównie w płaszczyźnie czołowej.
- Umożliwia stabilizację miednicy oraz tułowia, głównie dolnego odcinka kręgosłupa.
- Umożliwia korekcję ustawienia tułowia względem miednicy.
- Przeciwdziała bocznym skrzywieniom kręgosłupa.
Celem stosowania gorsetu ERH 48/3 STRONG STIFF jest:
- Przeciwdziałanie deformacji układu kostno-stawowego
- Współdziałanie przy normalizacji napięcia mięśniowego
- Zapewnienie pionizacji
- Ułatwienie/umożliwienie lokomocji
- Poprawa postawy w wyproście oraz podczas siedzenia
- Ułatwienie/umożliwienie wykonywania czynności życia codziennego
- Utrwalenie osiągniętych postępów terapeutycznych
Orteza składa się z dwóch warstw, które w określonych sytuacjach dają możliwość stosowania ich niezależnie lub w całości.
Jak działa gorset?
Część wewnętrzna kompresyjno – odciążająco – stabilizująca
- Wykonana jest z lekkiego, elastycznego materiału z dodatkowymi metalowymi, elastycznymi usztywnieniami, które zapobiegają ruchom i pomagają utrzymać pozycję.
- Wyposażona jest w zestaw regulowanych pelot pośladkowo/pachwinowych zapewniających właściwe ulokowanie gorsetu oraz elastycznych taśm ramiennych to korekcji ułożenia obręczy barkowej.
- W zależności od konkretnych potrzeb leczenia, do części wewnętrznej można dodawać elastyczne paski poprawiające stabilizację w przypadku używania części wewnętrznej niezależnie.
- Gorset obejmuje miednicę oraz tułów głównie w części bocznej oraz w części grzbietowej. Pozostawiając wolną przestrzeń w części brzusznej dla zachowania toru oddechowego.
- Gorset posiada regulację obwodu w części brzusznej oraz grzbietowej .
- Część wewnętrzna poprzez kompresję połączona z częściową stabilizacją stalkami ma za zadanie zwiększenie nacisku w jamie brzusznej, zmniejszając w ten sposób wagę obciążeniową na wrażliwe struktury kręgosłupa, jak kręgi i stawy.
- Zmniejszając obciążenie tych struktur gorset ma za zadanie zmniejszyć/zminimalizować asymetrie ułożeniową oraz zapobiegać napięciom lub urazom związanym z asymetriami mięśniowymi, a także złagodzić ból pleców i napięcie mięśniowe.
- Część wewnętrzna w stosowaniu niezależnym przeznaczona jest do używania głównie w leżeniu lub w siedzeniu z dodatkowym podporem pod plecy. Pacjentów z mniej zaawansowanymi skoliozami.
Część zewnętrzna korygująco – unieruchamiająca.
- Wykonana jest elastycznego tworzywa. Zakładana jest bezpośrednio na część wewnętrzna. Posiada anatomiczne wyprofilowania na talerze biodrowe oraz wcięcia na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
- Części zewnętrznej nie stosujemy niezależnie. Tylko z uprzednio założoną częścią wewnętrzną.
- Część zewnętrzna składa się z dwóch połówek obejmujących głównie boki oraz część grzbietową tułowia oraz miednicę w tylnej części.
- Kompletny Gorset ERH 48/3 STRONG stiff ma za zadanie ustabilizować miednicę oraz krzywiznę kręgosłupa lędźwiowego pacjentów ze skoliozą oraz odciążyć górne partie kręgosłupa.
- Korekta sylwetki pomaga zapobiegać innym problemom szkieletowym
- Gorset przeznaczony jest do stosowana podczas pionizacji, siedzenia oraz lokomocji w wózku lub samochodzie. Szczególnie polecany dla pacjentów z dużą wagą oraz deformacjami.